| Claudia_Alexandra_1997 a întrebat:

As vrea un sfat.am un iubit mai mare decat mine cu 8 ani, n-as putea spune ca ne intelegem tocmai perfect din cauza mentalitatilor noastre diferite,si totusi suntem impreuna de un an cu certuri si impacari. Dupa o cearta a noastra mai apriga, din razbunare am acceptat sa ma intalnesc cu un baiat de care imi placea in liceu, totul a decurs bine,ne am sarutat si ma saluta mereu pe fb. Faza e ca i-am zis ca nu mai sunt cu "fostul" si am aflat la intalnirea cu el ca s-a mutat in aceiasi localitate cu "ex-ul". Oarecum acum mi-e frica si ma simt si vinovata pentru ca baiatul din liceu e foarte dragut, de treaba, un prieten la nevoie, si nu vreau sa ma creada nici o tampita.Si in plus nu il iubesc...Un sfat ceva? Sau o minciuna care sa ma scoata din belele?

Răspuns Câştigător
| Dante30 a răspuns:

Buna... Scuze ca iti dau eu vestea care bate la ochii oricui dar. ai bagat un asa zis "friend-zoned guy"/prieten al tau in ceva ce nu il privea si astfel i-ai complicat si lui viata si tie.
Iar fara suparare ca iti zic sa inteleg ca ai cat 17 ani? Si iesi cu unul de 25, nu sunt eu cel ce are dreptul de a te judeca insa uite o parere sincera, si relativ bine gandita, las-o moarta cu acel barbat ca baiat nu-l mai pot numi.
Logic luat asa chiar crezi ca ai mentalitatea potrivita pentru o relatie cu cineva care deja se gandeste la viata din alte ipostaze adulte, care deja intr-un an, doi, vorba aia e bun de a se insura.
Tot ce pot spune e ca pune lucrurile in balanta si constientizeaza-ti situatia incat sa nu te mai complici nici tu si nici pe acel baiat/prieten al tau.
Pe scurt actiune, cauza, efect draga mea. vezi ce faci ca poti influenta 3 vieti cu doar 1 cuvant, fapta.
Bafta si mai gandeste-te la ce ti-am spus.

| Claudia_Alexandra_1997 explică (pentru Dante30):

Si totusi e asa greu sa spui ''stop' sad nu stiu ce sa fac, mai ales ca situatia mea s-a complicat mult de-a lungul timpului.

| Dante30 a răspuns (pentru Claudia_Alexandra_1997):

Stiu ca e greu dar, fara un sfarsit nu poate exista un nou inceput, si trebuie sa fi pregatita sa sacrifici cine esti pentru cine ai putea deveni, aceste doua lucruri se aplica si se vor aplica mereu, constant in viata mea a ta si a oricarui om din lumea asta, intrebarea e esti pregatita sa renunti pentru un bine mai suprem sau vei continua sa faci ceea ce faci actualmente.
Ca degeaba iti spun eu ce sa faci, cand ai si tu un capsor pe umeri si cunosti situatia intrutotul incat tu stii ce, cum si cand sa faci.

| Claudia_Alexandra_1997 explică (pentru Dante30):

Multumesc!

5 răspunsuri:
| edit28 a răspuns:

Spune-i ca suferi de autism. Nu e departe de adevar.

| Claudia_Alexandra_1997 explică (pentru edit28):

Ai dreptate, chiar sufar de autism