| AdelaElena88 a întrebat:

Astazi toata ziua am avut un sentiment de panica, si anxietate, am plans destul de mult, si inca ma simt nelinistita...imi simt respiratia ingreunata si din pacate Am destul de multe de facut la scoala pentru saptamana viitoare si toate astea s-au intamplat din cauza unor schimbari si stari emotionale de ale mele.Imi puteti da un sfat cum sa scap de acest sentiment apasator, si ma concentrez sa invat?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Toti avem zile mai proaste, in care ne descurajam si simtim ca suntem depasiti. Incearca sa iti iei o mica pauza de 2-3 ore din invatat, citetse o carte draguta sau asculta muzica ta preferata, aminteste-ti toate lucrurile bune din viata ta ca sa simti cat de norocoasa esti, gandeste-la viitor si la ce iti doresti sa realizezi prin invatatura si te vei aduna suficient ca sa poti continua.

14 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Pentru scoala te agiti atat? Nu merita sa-ti omori sanatatea pentru o institutie care e pusa la pamant de coruptia romaneasca.

| Brigaela a răspuns (pentru Drimmero):

Nu pentru scoala, ci pentru invatatura, de care depinde viitorul ei.

| AdelaElena88 explică (pentru Brigaela):

Iti multumesc, cineva care ma intelege!

| Brigaela a răspuns (pentru AdelaElena88):

Si eu am invatat mult si inca invat mult. Si stiu ca uneori apare oboseala psihica care te poate demoraliza si arunca in pragul unei depresii. Eu am reusit mereu sa trec peste asta din ambitie si curiozitatea de a invata ceva nou, ascuns in pagina urmatoare a manualului.

| Drimmero a răspuns (pentru Brigaela):

Mai degraba iti mananca sanatatea si te streseaza la maximum,, decat sa-ti aduca beneficii. In Romania ai viitorul compromis din start, esti anulat, doar prin noroc maxim ajungi ceva in tara asta.
In ziua de azi te angajeti ca femeie de serviciu cu tot cu Bac, asta este Romania...

| Brigaela a răspuns (pentru Drimmero):

Pentru mine scoala a insemnat o adevarata bogatie pentru minte si suflet. Am reusit, datorita scolii, sa imi construiesc o cariera minunata in Romania. Nu stiu daca am avut noroc, poate da, dar ca mine sunt multi oameni.
Sincer, la cat de simplu este bacul in ziua de azi, este normal ca le sa nu-ti ofere prea multe, adesea cei care iau bacalaureatul nu stiu nici sa dea cu matura bina. Iti promit eu ca daca vei invata ecelent in scoala si vei lua bacalaureatul cu o nota peste 9, iti vei gasi un drum in viata si vei fi foarte fericit. Nu ii aud vaietandu-se decat pe cei acre au trecut prin scoala ca gasca prin apa, restul, cei care au invatat zi de zi si-au construit un viitor frumos.

| Drimmero a răspuns (pentru Brigaela):

Scoala am terminat-o impreuna cu Bac-ul la pachet,, nu asta este problema.
Scoala iti testeaza memoria, nu inteligenta... e drept ca scoala iti imbogateste vocabularul, imaginatia, perceptia si te educa, dar inteligenta o ai de la nastere,, nu ti-o baga scoala pe carca!

| Brigaela a răspuns (pentru Drimmero):

Cam 90% din inteligenta umana este dobandita prin invatare.

| T0T a răspuns:

Liniștește-te, detașează-te, ascultă Avril.

https://www.youtube.com/watch?v=LOcKckBLouM

| Clorox a răspuns:

Te vaiti pentru o zi? laughing

| AdelaElena88 explică (pentru Clorox):

Nu ma vait, insa nu vreau sa o dau intr o depresie curand.

| Clorox a răspuns (pentru AdelaElena88):

Mai ai 2 ani pana ma ajungiwinking

| AdelaElena88 explică (pentru Clorox):

Imi pare rau daca ai suferit de depresie, nu imi doresc asa ceva sib nicio forma.

| Xdreaper21 a răspuns:

Tocilara