| Irina3456 a întrebat:

Azi m-am epilat pentru prima data pe picioare cu bigul (nu ma epilasem cu nimic pana azi )
Am auzit ca... unde aveai un fir de par, cresc 3 mult mai groase si mai negre)
Am folosit si spuma de ras.
Chiar vor creste mult mai multe fire?

Răspuns Câştigător
| darkcynical232 a răspuns:

Da si nu.
Firele nu vor deveni mai groase.Ti se vor parea mai groase deoarece vor fi un pic mai aspre (din cauza bicului, epilarea cu ceara e alta chestie), deoarece cu bicul ai taiat capul fin al firului de par. A ramas "tulpina"ciopartita.
Firul de par nu devine brusc negru. Dar sa te astepti ca in viitor ca firele de par sa devina mai inchise la culoare. Aici depinde de noroc si mama natura.
Partea cea mai naspa odata ce incepi sa te epilezi/razi sunt firele de par blocate/crescute sub piele. Iti recomand sa incepi sa folosesti un scrub de corp.
Iata cateva idei DIY:
https://blog.vegis.ro/......bucatarie/
https://www.dietetik.ro/5-idei-de-scrub-natural-pentru-corp/11010.html
https://www.gabrielafaur.com/......re-pielii/

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mama, deci acum nu doar ca va creste parul mai tare, cresc 3 fire in loc de unul! Ce evoluam, bai baiatule, mai ceva ca fat frumos care crestea intr-un an cat altii in 5. Incredibil, ce putere are lama asta!

| Irina3456 explică (pentru Adry05):

In primul rand, daca nu esti in stare sa dai un raspuns folositor, nu il mai da!
In al doilea rand, nu eu am spus asta!
Doar am auzit, asa se spune.
?

| MihaiNicu23 a răspuns:

Mai multe fire de par da vor creste dar nici chiar 3 in loc de 1.

| devilshelp a răspuns:

Da, mai multe, mai groase si mai negre. Si va trebui sa te epilezi o data la 2-3 zile daca vrei picioare fine. Daca vrei o solutie mai de durata si care nu face firele asa iti recomand sa te faci cu ceara sau epilatorul. Te doare, dar macar nu o sa iti apara punctele alea negre pe picioare la fel de mult ca la lama

| Irina3456 explică (pentru devilshelp):

Multumesc pentru raspuns!

| Irina3456 explică (pentru devilshelp):

Multumesc pentru raspuns! happy

| devilshelp a răspuns (pentru Irina3456):

Cu placere si succes! laughing

| L2o21 a răspuns:

Da, o să-ți crească mai multe fire, dar nu cum ai spus 3 fire in acelasi loc. Nu o să-ți crească mai negru sau mai gros, o sã ți se pară mai gros si mai tare pentru că atunci când tai firul de păr cu bigul el creste mai ascuțit din cauza aia. Dar dacă te-ai făcut prima oară nu o să fie chiar aşa. Cu timpul pentru că o să te faci mai des.

| Irina3456 explică (pentru L2o21):

Multumesc pentru raspuns! Nu stiam daca cresc trei fire intr-un loc, doar am auzit asta happy

| Irina3456 explică (pentru L2o21):

Multumesc mult pentru raspuns!