| anonimaalee29 a întrebat:

Pana acum nu am mai folosit un epilator, ma luam doar cu bigul pe picioare, si azi dupa baie m-am epilat cu un epilator. Mi s-a inrosit pielea foarte rau, mi-a dat si sangele in unele locuri. Ma ustura ingrozitor. Voi pati asa mereu sau este din cauza ca este prima data? Ce solutii stiti pentru a putea scapa de usturime?

Răspuns Apreciat de Editori
| devilshelp a răspuns:

E din cauza ca pana acum te-ai facut cu lama si firele de par sunt groase si dese. Cu timpul ti se va face mai subtire si nu te va mai durea asa. Pune-ti comprese cu apa rece si da-te cu crema

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai pielea sensibilă numai folosii epilatorul, dă i cu lama ca de la lamă te simti bine, ce varsta ai?

| anonimaalee29 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am firul negru si imi creste foarte repede, si nu ma pot epila zilnic. Am 17 ani.

| Zxcvbnmasdfgh a răspuns (pentru anonimaalee29):

Dar nu te a durut cu epilatorul că eu abia îl suport și mi e frică să mă fac...

| anonimaalee29 explică (pentru Zxcvbnmasdfgh):

Ba da, dar incepusem sa ma obisnuiesc. Ma gandesc sa imi va creste mai greu si incerc sa suport. Mai țip, imi mai da o lacrima, dar suport.

| Zxcvbnmasdfgh a răspuns (pentru anonimaalee29):

Și te ai epilat când aveai parul foarte mare sau cât de cât? Trebuie să îmi faca cineva curaj laughing

| anonimaalee29 explică (pentru Zxcvbnmasdfgh):

Nu, era chiar micut. Adica am vrut sa vad cat de eficient este epilatorul si nu mai aveam rabdare, voiam sa il incerc laughing

| Zxcvbnmasdfgh a răspuns (pentru anonimaalee29):

Pfff. Sper să îmi prind curaj, cam doare laughing și sper să nu mai crească atât de repede

| Laariss a răspuns:

Folosește ceara clasica (adevărul este că doare rău dar nu așa de nasol precum depilatorul electric). Parul iese mai rar și mai fin.
Depilatorul electric așa va reacționa întotdeauna, depinde și de tipul de piele, dar in mod general personal nu-l recomand pentru că îți vor creste fire de par sub piele.

| anonimaalee29 explică (pentru Laariss):

Nu imi permit sa merg saptamanal la salon, si acasa nu m-as descurca...

| mr009 a răspuns:

Revin-o la lamă. Sau la un aparat special pentru situația ta.

| Vfor a răspuns:

Depinde de ce epilator ai folosit, pielea e foarte sensibilă și vei păți la fel cu următorul mod folosit pana acum. Încearcă alt mod.