| MaryaDelya a întrebat:

Buna
Banii chiar aduc fericirea?

Răspuns Câştigător
| SugarDaddy a răspuns:

Nu, pentru ca fericirea nu e de vanzare. Multi cad in aceasta capcana si acumuleaza bogatii, dupa care se pomenesc pedaland la nesfarsit pentru a-si satisface mereu alte dorinte. Cand apar bani multi, bucuria si nefericirea nu sunt deloc departe una de alta. In anul 2000, un cuplu din statul american Kentucky a castigat la loterie 34 de milioane de dolari. Fericiti sa renunte la plicticoasele lor locuri de munca, si-au cheltuit averea fara masura, cumparand masini de lux, castele si alte lucruri, pierzand in schimb singurele lucruri care conteaza. Au divortat. El a murit din cauza alcoolului, iar ea a murit singura in noua ei casa la doar cinci ani dupa ce amandoi incasasera biletul castigator. Fericirea nu ti-o pot aduce decat cei pe care ii iubesti si care te iubesc. Daca ai destui bani ca sa-ti iei un iaht de lux, dar nu ai prieteni pe care sa-i iei cu tine pe mare, te scufunzi. happy

Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
| 0PopaPorno a răspuns:

Mno,pentru bine asa functioneaza. Si altii zic ca nu numai asta conteaza, ca e nevoie si de prieteni sau alte persoane ca sa fii fericit ca degeaba ai bani doar asa sa traiesti tu singur. Dar eu am persoane cu care sa stau. Dar numai asta nu-mi aduce fericire. Am nevoie si de bani ca sa fie complet laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de persoana. Daca este materialista este normal ca bani sa-i aduca fericirea, insa daca este sentimentala dragoastea conteaza cel mai mult. De obicei toti cred ca bani aduc fericirea si uita de dragoste, cred ca cu banii pot cumpara orce si se insala. Gragostea nu e de vanzare. Bani nu o sa-i ai mereu in schimb dragostea da (cu siguranta daca ai gasit persoana potrivita).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In unele momente, da. In altele, fericirea mi-o aduce altceva, sau altcineva.

| AOLEVRIC a răspuns:

Eu unul nu sunt de acord cu aceasta afirmatie. Fericirea nu vine de la bani, iar daca unii percep asta gresit problema lor.

| LittleLady a răspuns:

Nu.Chiar nu e asa. Uneori aduc numai belele.Decat bogat si bolnav mai bine sarac si sanatos.Banii iau mintile oamenilor adesea si asta e rau!

| cosmin655 a răspuns:

N-aduc fericirea intotdeauna dar o intretin mereu si in unele cazuri te pot face fericit.Voi ziceti ca n-aduc fericire deloc dar daca ati castiga maine la loto o suma uriasa de bani cred ca ati tipa pana n-ati mai putea respira de fericire.Gandeste-te ce inseamna banii pentru parintii care sunt saraci,pentru copii care au note mari la scoala dar nu primesc nicio rasplata,pentru cei care se chinuie sa ajunga cineva in viata pentru ca sunt saraci.Cei care sau nascut cu tone de bani,normal ca nu le cunosc valoarea daca dau cateva mii de euro numai pe haine, ei au practic ''un sac fara fund', isi permit tot ce vor.Un lucru are valoare mare inainte sa-l ai, cand il ai nu mai are aproape deloc(asta e valabil la orice)iar cand il pierzi valoreaza mai mult decat inainte sa-l ai. Voua nu v-ar placea sa aveti bani? Sa iesiti in oras zilnic la pizza/suc/ sau orice va place voua, sa va luati haine scumpe si sa aveti in mana un s4 sau iphone 5 langa ceasul vostru de aur(a da,sa nu uitam de lovelele din buzunar)? Cu bani poti cumpara orice,dar in unele situatii sunt inutili.''Daca ai destui bani ca sa-ti iei un iaht de lux, dar nu ai prieteni pe care sa-i iei cu tine pe mare, te scufunzi''Ai dreptate, dar cand ai bani ai mai mult ca sigur si multi prieteni(falsi majoritatea, stiu asta din experienta)dar ai! E mai bine sa n-ai bani deloc, decat sa ai bani mereu in buzunar si sa nu-ti pese daca ii pierzi ca oricum iei altii de acasa? Pe scurt raspunsul ebig grina, aduc fericirea dar nu intotdeauna!

| droid96 a răspuns:

Nu, deloc. Acum, gandeste-te si tu...
Cand ii vezi pe ai tai ca vin rupti dupa o zi de munca, si totusi banii abia va ajung, cand vezi ca nu-ti permiti sa iesi si tu cu familia la un restaurant/prajitura/suc, cand vezi in jurul tau numai tampiti cu iphone sau s3, cand sti ca si tu va trebui sa tragi ca nebunu de tine sa faci ceva in viata asta, cand vezi ca tu iei note mari la liceu, si totusi n-ai nici o rasplata, iar astialalti primesc tot ce vor....credema, te simti in culmea fericirii ca nu ai bani.
Acum, treaba asta ii relativa... un bogat iti va spune ca banii nu aduc fericirea, fiindca el nu stie cum e sa fii sarac. Un sarac iti va spune ca banii aduc fericirea, pentru ca el stie cum e sa fii sarac.
Scuza-mi greselile de ortografie. Ma grabeam.
https://www.youtube.com/watch?v=LYEw-fmrfFk

| LikeGreen a răspuns:

Banii n-aduc fericirea dar o întreţin.

| Meaningful a răspuns:

Banii aduc multa implinire atunci cand faptul ca tu i-ai castigat inseamna ca atat tu cat si cel de la care ii ai ati avut de castigat.
Si e un sentiment minunat sa te folosesti de ei pentru a contribui pozitiv la viata celor din jur.
Dar fericirea vine atunci cand esti recunoscator pentru tot ceea ce ai, vrei mereu mai mult, insa ai incredere ca tot ceea ce e menit sa se intample se va intampla la momentul potrivit.
Poti sa fi pierdut toti, dar daca recunosti samanta iubirii care a fost plantata in tine, poti oricand sa o iei de la inceput si sa iti depasesti vechea avere.
Pentru ca noi suntem interconectati, relatiile umane sunt ceva fara de care nu putem reusi in viata.
Suntem aici pentru a oferi valoare unii altora, asa cum stim noi mai bine.