| Mediocre a întrebat:

Banii aduc fericirea?

28 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Nu, dar o intretin.

| RAY a răspuns:

Doar moartea aduce fericirea restul sunt iluzi trecatoare

| T0T a răspuns:

Banii contribuie la fericire, dar nu o aduc, asta din punctul meu de vedere. Acum depinde de om. În opinia mea oamenii care zic că da, nu vor știi niciodată în ce constă fericirea adevărată și îi vor atribui acest termen altor rahaturi.

| relian a răspuns (pentru T0T):

Si tu stii in ce consta fericirea adevarata? As vrea sa te vad cum poti fi tu fericit fara bani,chiar is curios. Fara bani nu ai cum fi fericit,pentru ca inseamna ca ai muri, adica nu ai mai exista, deci nu vad in ce fel mai poti fi fericit.Tu cind duci o floare, un cadou unei femei acea femeie este fericita, se bucura? Normal si tu cind vezi ca ea happy si tu al rindul tau o sa fii happy.Asta e fericirea. Daca tu vezi altfel da o definitie spune ce e aia fericirea pentru tine, ce te face pe tine de ex fericit? Fericirea adevarata consta in ce? Ca traiesti sau cum? Si daca ar fi asa sa traiesti ai nevoie de mincare, de casa si etc si astea nu ti le da dzeu, trebuie sa le cumperi cu bani, adica muncind.Sa fii fericit ca esti cu cineva o sa spui.Acel cineva nu va sta cu tine daca nu ai casa, daca nu ai un job, deci daca nu ai bani cu ce sa traiti amindoi.

| T0T a răspuns (pentru relian):

Când am văzut notificarea cu tine mă și așteptam la un răspuns ca acesta. Am spus foarte clar că banii contribuie la fericire, adică o întrețin, nu știu în ce mod minunat ai dedus tu că eu am zis "fără bani". Acum întrebarea face referire la altceva. Zice dacă o aduc. Când se formează de exemplu o relație stabilă, sinceră care nu este bazată pe interes atunci primul lucru care intră în ecuație nu este banul, dar ca să o menții o viață este și normal că ai nevoie de bani, cum s-a putut înțelege că am afirmat și acum și înainte. Banul nu prea poate aduce fericirea. De ce spun asta? Într-adevăr poate aduce doar bucurii banale, așa le numesc eu, dar ceva sincer, foarte foarte greu aduc banii.

| relian a răspuns (pentru T0T):

Probabil tu traiesti in alta lume.Majoritatea oamenilor chiar de o sa spui cas superficiali asta fac, adica sint fericiti daca au bani citi mai multi.Si cind spun asta trebuie sa ma supun majoritatii.Ca sint si exceptii na spus nimeni ca nu ar fi.Nu stiu cate expriente ai avut tu, ori cate femei/barbati dupa caz ai avut sa poti sa spui daca banii aduc ceva sau nu.O relatie stabila de fap nu existat nici cu bani nici fara bani.Deci fericirea este ceva de moment si diferit de la persoana la persoana.Si eu nu am spus ca tu nua i fi spus ca bani nu contribuie, deci eu nu am dedus nimic, doar am spus clar ca bani aduc fericirea sinca foarte mult.Asta e parerea.tu probabil esti de alta parere, deci fiecare cu parerea lui. Daca pentru tine banii nu reprezinta mare lucru e treaba ta.Insa nu ai spus ce inseamna pentru tine fericirea ca apoi sa stii exact daca banii poate aduce ceva ori nu. Fericirea nu se refera doar la relatii stabile asa cum ai dat tu exemplu ala. orice te poate face ferici chiar si o simpla mincare pe care o mainci mai stiu eu unde.sau esti foarte fericit ca ai construit o casa si etc.in general chestiile mari aduc fericire, sau nu stiu poate tu o numesti altfel, dar chestiile mari face pe cineva multumit deci fericit.Cum am spus poate nu sintem toti de axcord ce inseamna fericirea.deci trebuie sa stabilim mai intii ce e fericrea apoi sa discutam despre bani.cu alte cuvinte sa faci chestii mari, sa fii multumuit ai nevoie de bani multi.concluzia va fi tot aia si anume ca banii aduc si intretin fericira la orice nivel.si cum am spus relatii stabile nu prea exista.hai sa spunem ca mai sint si exceptii, dar atunci ar inseamna ca daca aia ar fi fricirea, atunci toti oamenii sint nefericit si doar 0, 0000. % or fi fericiti.

| T0T a răspuns (pentru relian):

Ok, este strict opinia ta și nu mai vreau să detaliez.

| relian a răspuns:

Sa fii fericit trebuie sa traiesti.Ca sa traiesti ai nevpie de mincare, casa etc care se obtin cu bani.Ca urmare fara bani nu exista fericire pentru ca fara bani nu mai existi.Societatea astazi nu mai este cea din zilele omului vinator culegator, sau lumea animalelor unde toate iau din natura ce gasesc. Daca stam si ne gindim si animalele is happy daca au hrana din belsug.Cu bani cumperi absolut orice si sanatate si ce mai vrei tu.O sa vina vremea cind vei obtine chiar si nemurirea. Daca esti bolnav mai esti fericit? Nu mai esti.Dar daca ai bani te faci sanatos si vei fi fericit. Orice in lumnea asta se invirte in jurul banilor.Chiar si sex de faci ai nevoie de bani, deci nu poti sa fii fericit daca nu ai bani sa cumperi un prezervativ sau o floare.

| OldSoul a răspuns:

Depinde de modul de gandire al fiecaruia.
Din punctul meu de vedere un om care se vinde pentru bani este un om sortit esecului.
Singurul lucru care iti poate aduce fericirea e satisfactia ca ai putut sa ii ajuti pe cei care au avut nevoie.

| gelu1970 a răspuns:

Lipsa lor sigur nu e o fericire. Deci hai sa nu traim intr-o lume utopica.

| Ineys a răspuns:

Da, banii aduc fericirea mai mult ca orice.

| PedoBarbie a răspuns:

Poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi traduce niste versuri din rusa :
Banii nu te vor ajuta-n sicriu
Banii nu-ti cumpara-vor prieteni
Dece, pentru acest praf?
Oamenii au terminat sa fie oameni...

Răspuns utilizator avertizat
| anonima0101 a răspuns:

Banii nu aduc fericirea, atunci da-mi mie imi place sa fiu trist. happy

| товарищ a răspuns:

Pe timpul vietii, banii sunt o necesitate, hai sa n-o dam cu "Banii nu te vor ajuta in sicriu", pentru ca stim cu totii ca o persoana a carei activitate cerebrala si cardiaca nu mai functioneaza, o putem numi leguma de sicriu. Banii te ajuta sa supravietuiesti, doar doar sa n-ajungi mai repede in sicriu. Esti cel mai fericit om cand iti poti permite ceva ce iti trebuie, acum sa n-o dam in prosteala "am bani si fac ce vreau", nu. Nici asa... nici cu ei, nici fara ei. Banii astia, o hartie ce poate face...

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Aduc fericirea dar pe termen scurt. Adica daca iti permiti anumite lucruri pe care ti le doresti si pe care ti le poti cumpara automat esti fericit dar nu banii aduc fericirea adevarata.

| hypothesis a răspuns:

Cei care nu ii au, spun ca nu.

| 1234dany5 a răspuns:

Da! dar nu ei virtual ci ei pot contribui la fericire de exemplu iti doresti o casa,un telefon,un instrument muzical,o masina ei contribuie la fericirea ta asta depinde si daca stii sa te bucuri de viata si de ceea ce speri si visezi... totul necesita bani! orice dorinta si orice vis asteptat! eu unul daca as avea bani si as fii bogat laughing) as trai in lux as manca doar pizza,fast-food,corn cu ciocolata, suc, mi-as cumpara un apartament, wolksvagen, violoncel, smartphone laughing) dar asta este! bani nu se fac usor! trebuie sa muncesti pentru ei!

| veryhonest a răspuns:

Doar dintr-un anumit punct de vedere.

| Dendoris a răspuns:

Nu! Cum sa spui asa ceva?
Mai baiete, banii aduc PREAfericirea, nu doar fericirea.

| Helper69 a răspuns:

Salut,

Nu, banii nu aduc fericirea. Mai mult te schimba pe tine si pe cei din jurul tau. Pentru ca toti o sa-ti ceara bani, o sa ai multi prieteni care o sa-ti fie prieteni doar pentru ca ai multi bani, ii faci sa se simta bine, etc. O sa se schimbe chiar si familia. Orice familiar o sa fie schimbat. Si tu insusi, nu o sa ai prieteni reali. Ci prieteni care se platesc.
Oricum, e o vorba care o spun italieni "meglio se piangi in un ferrari invece di piangere sotto luna" adica "mai bine sa plangi intr-un ferrari decat sa plangi sub luna".

O zi buna,
-Helper69.

| Illvix a răspuns:

Nu, dar ajuta.

| awarepresent a răspuns:

Banii in sine nu. Dar banii deschid usi, banii deschid oportunitati. In functie de de deciziile pe care le iei, banii te pot trimite spre fericire sau te pot trimite spre depresie. Gandeste-te la bani doar ca la o unealta, nu banii sunt planul. planul il faci inainte si de bani decat te folosesti.

| wenom18 a răspuns:

Sincer. DA

| edysifoxy a răspuns:

Nu! trebuie sa ai pe cineva langa tine!(iubit sau animal)