| MihaiN1 a întrebat:

Cine imi poate da si mie definitia scrisorii, ce este scrisoarea?

Funda!

6 răspunsuri:
| Andarock a răspuns:

Comunicare scrisă trimisă cuiva prin poștă sau prin intermediul unei persoane; epistolă, răvaș. ♢ Scrisoare de credit = document prin care un bancher sau o bancă cere altui bancher sau altei bănci să pună la dispoziția purtătorului o sumă de bani. ♦ (La pl.) Culegere de corespondență având valoare literară sau istorică. ♦ (La pl.) Operă literară în proză scrisă sub formă de corespondență.

mariana
| mariana a răspuns:

Scrisoarea este un mod de comunicare intre oameni, ori intre oameni si institutii publice, ori intre diferite unitati de orice fel ar fi ele. Modul de comunicare anterior era doar prin posta ori dusa, prin bunavointa unei alte persoane.
In prezent insa, a intervenit si comunicarea electronica, care este mult mai rapida si mult mai sigura, mentinandu-se desigur si comunicarea prin posta, prin scrisori simple, recomandate, recomandate cu confirmare de primire, prin posta rapida(Prioripost), ori prin curierat.
Cu privire la continutul scrisorii, acesta poate fi diferit, de la cele de interes personal< comunicari cu familia, scrisori de dragoste, de felicitare, de condoleanta etc>, scrisori oficiale, care pot fi ca raspuns la o cerere a unei persoane, un anunt pentru plata unei restante, trimiterea unei amenzi, pentru incalcarea unei prevederi legale, precum si orice alt fel de comunicare.
Definitia din dictionarul limbii romane, ti-a fost deja data, asa ca eu m-am gandit sa-ti dau unele indicii asupra diversitatii unei scrisori ca mijloc de comunicare.
Un gand bun si multa sanatate.

| c0okie a răspuns:

Comunicare scrisă trimisă cuiva prin poștă sau prin intermediul unei persoane.

| Any a răspuns:

SCRISOÁRE, scrisori. 1. Comunicare scrisă trimisă cuiva prin poștă sau prin intermediul unei persoane; epistolă, răvaș. ◊ Scrisoare de credit = document prin care un bancher sau o bancă cere altui bancher sau altei bănci să pună la dispoziția purtătorului o sumă de bani. ♦ (La pl.) Culegere de corespondență având valoare literară sau istorică. ♦ (La pl.) Operă literară în proză scrisă sub formă de corespondență. 2. (Înv.) Faptul de a scrie; ceea ce este scris. 3. (Pop.) Scris1 (2). 4. (Înv.) Hârtie scrisă, document, act. ◊ Scrisoare de acreditare = document prin care se atestă calitatea unui diplomat de a reprezenta un anumit stat în relațiile cu un alt stat. Scrisoare de trăsură = act care conține condițiile intervenite între cel care expediază o marfă și cel care o transportă (serviciul de coletărie, poștă etc.); fraht. 5. (Înv.) Scriere (3). – Scris + suf. -oare.

| Roby0594 a răspuns:

Comunicare scrisă trimisă cuiva prin poștă sau prin intermediul unei persoane; epistolă, răvaș. Scrisoare de credit = document prin care un bancher sau o bancă cere altui bancher sau altei bănci să pună la dispoziția purtătorului o sumă de bani. Culegere de corespondență având valoare literară sau istorică. Operă literară în proză scrisă sub formă de corespondență. Scrisoare de acreditare = document prin care se atestă calitatea unui diplomat de a reprezenta un anumit stat în relațiile cu un alt stat. Scrisoare de trăsură = act care conține condițiile intervenite între cel care expediază o marfă și cel care o transportă
Sper sa-ti fie de folos
Ti-am dat mai multe ca sa ai de unde alege sau sa le combiniwinking

| Turtusan_Ionut_1986 a răspuns:

Vezi ca nu ai dat fundă