| ChemicalLipstick a întrebat:

Buna cine stie definitia reformei ( lectie de istorie clasa a 6-a)

Răspuns Câştigător
| NCeausescu a răspuns:

Reforma = schimbare importanta intr-un domeniu de activitate cu scopul imbunatatirii acesteia!
FUNDA?

3 răspunsuri:
| AndreeaIoaana1406675e3 a răspuns:

Bunabig hug
eu o stiam pe aia religioasa...acum nu stiu pe care o vrei dar : reforma religioasa a fost o miscare sociala ideologica pregatita de umanisti, care au creat o noua viziune asupra religiei prin care
biserica catolica a fost contestata.
sper ca te-a ajutat
fundita>big grinbatting eyelashes
o zi buna!

| sw33taly a răspuns:

Reforma este o forma de guvernamant, in care organele supreme in stat sunt alese prin conventie pe o perioada determinata.iti zic eu ca asta e sigurwinking

succes funda?

| Musicmakesmefree a răspuns:

Eu sunt a6a si am invatat de reforme religioasa.Aceasta consta in transformarile economice politice si sociale din secolul 15 si 16.Raspandirea ideilor Renasterii si ale umanismului au creat o noua atitudine fata de religie.Autoritatea bisericii catolice a fost contestata.Martin Luther in Germania si Jean Calvin in Franta au fondat noi bisrici independente care din cauza protestismului fata de papalitate, au fost numite protestante.
Sper ca ti-am fost de ajutor