| Izomer a întrebat:

Cum imi dau seama cati electroni cedeaza sau primeste un element?

5 răspunsuri:
| deliqventa13 a răspuns:

Stai sa il sun pe proful meu de chimie rolling on the floor

| SparkleO a răspuns:

Dupe configuratia electronica :
daca elementul are (sa zicem) 7 electroni primeste 3, (deoarece se formeaza configuratie electronica perfecta ) iar daca are sa zicem 13, atunci elementul cedeaza electroni pentru conf. elect. perfecta happy

| Izomer explică (pentru SparkleO):

Daca elementul are 7 electroni pe ultimul strat, primeste un electron pentru a forma octetul. Am gasit intr-o carte. multumesc oricum!