| mihaibute a întrebat:

Care e scopul legaturii covalente? Cum imi dau seama cati electroni pune in comun un atom?

1 răspuns:
| MissCrissy a răspuns:

De obicei isi pune in comun electronii de valenta.Acum, legaturile covalente nu se fac intre oricare doua sau mai multe elemente.Dar in cazul legaturilor dintre doua elemente, acestea trebuie sa aiba acelasi nr de electroni de valenta.In cazul legaturilor dintre trei sau mai multe elemente, punerea in comun difera de la caz la caz. Daca ai doua elemente cu un electron de valenta fiecare si un element cu 2 electroni de valenta, elementul cu 2 electroni isi pune in comun primul electron cu unul dintre cele doua elemente si al doilea electron cu celalalt element. Daca ai un element cu 1 electron, altul cu 2 si altul cu 3, cel cu 3 pune in comun 2 cu elementul cu 2 electroni si unul cu elementul cu un singur electron.