| anonim_4396 a întrebat:

cum o conving pe mama sa ma lase sa ma machiez? funda pentru cea mai buna variantawinking

Răspuns Câştigător
| RagazzaDiPapa a răspuns:

Roag-o pe mama ta sa vina cu tine atunci cand iti cumperi cele necesare machiajului. Cere-i sfatul in ceea ce priveste culorile pe care vrei sa le alegi. Explica-i ca esti la varsta la care vrei sa experimentezi acest lucru si nu este nimic rau in asta.

Poate iti va spune ca nu ai nevoie de machiaj. Incepe cu ceva care sa-ti confere un aspect natural. Poti folosi mascara si un lip gloss.

Las-o pe mama ta sa te ajute sa te machiezi, sau sa fie acolo in momentul in care faci acest lucru. Cere-i ajutorul in ceea ce priveste asortarea culorilor si a machiajului cu hainele pe care le vei purta. Se va simti mult mai bine sa fie implicata in actiuniile fiicei ei.

Mamelor le vine greu sa creada ca fetita lor a crescut, de aceea e bine sa faci ca aceasta trecere sa fie mai usor acceptata. Asigur-o ca vei ramane tot fetita ei, insa acum ai crescut si e normal sa faci toate aceste lucruri.

Mamele sunt nelinistite si in privinta produselor pe care fiicele lor le folosesc. Se tem sa nu le afecteze tenul. Explica-i ca exista produse speciale pentru tenul adolsecentilor, iar tu le folosesti.

Daca i-ai facut o promisiune mamei tale pentru a te lasa sa te machiezi, indeplineste ce ai promis pentru a nu risca sa-si piarda increderea in tine. Poarta-te ca o adevarata domnisoara si din acest punct de vedere.

Daca intr-un final ai obtinut acest "drept" nu il folosi abuziv. Mama ta trebuie vada ca esti o fata cumpatata si nu exagerezi.

E simplu, nu-i asa? Tu esti prietena sau "dusman" cu mama ta? Sper ca te-am ajutat:*

8 răspunsuri:
| beautifulkiss a răspuns:

Buna mama ta nu te lasa tot pentru tine pentru ca nu vrea sa iti strici tenul de la varsta asta.Mai bine sa fi naturala si sa te ingrijesti mereu decat sa te fardezi si la 20 de ani sa arati ca una de 30(nemachiata vorbind).Sau daca tot vrei putin strugurel si un fard mai natural poate merge.Numai bine.

| Blink182 a răspuns:

Buna,eu am o idee foarte buna. Poti sa ai spui: De ce alti copii(Adolescenti) au voie sa se macheze si eu nu? Nu toti oamenii au aceleasi drepturi? Funda?

| Ella203 a răspuns (pentru Blink182):

Eu am incercat sa ii spun dar culmea camd ii spun de farduri imi raspunde ca :CE MA INTERESEAZA PE MN DE ALTII
Iar daca iau 9 la un test ma intreaba de toti si o intereseaza

| Baby a răspuns:

Pai eu am inceput sa ma dau cu rimel si cu glos cam in clasa a 8a la scoala si nu mi-a zis nimic, dupa m-am dat si cu eyeliner, ceea ce era oricum prea mult si a zis ca la scoala nu. Si acum ma machiez la scoala numai cu rimel si in timpu liber si cu farduri si etc. Bine pe langa fond de ten si pudra.

| OoOlivia a răspuns:

Depinde ce varsta ai. Daca ai de gand sa te machiezi pe la 8 ani. las-o balta.Cand o sa ai 16-17 deja o sa ai un ten urat. Daca totusi tii neaparat, incepe cu un machiaj natural care sa nu se obs. foarte tare.Nu incerca din prima ceva strident.

| Ella203 a răspuns (pentru OoOlivia):

Eu. Am 14 ani jumate si maine am banchetul de clasa a 8-a. Toate fetele de la mine din clasa se duc la salon sa se machieze iar pe mine nu ma lasa nici macar sa imi cumpar o paleta mica de farduri. Asa ca nu sti sigura

| loveyou78 a răspuns:

Am 16 ani

| oOoLuLuoOo a răspuns:

Buna pai acum depinde si de cati ani ai daca esti mai mare spune-i ca toate fetele de la scoala se machiaza si ca nu o sa iti incarci fata cu toate porcariile si ca o sa ai un machiaj mai natural doar o sa te dai cu rimel gloss putin fard ...in fine eu asa am convinso si acum am lasa sa ma machiez cum vreau te pup :*.