| Alxxzzxx a întrebat:

Bună!
Cum vi s-au părut profesorii din liceu?
Ai mei sunt super exigenţi, toţi!
Au pretenţii să învăţăm la materia lor fără să le peste nici o secundá cu nu putem să învăţăm atât într-i singură zi.
Sunt multe materii n-am cu frate să învăţ atât de mult.
În prima zi am dat testare iniţială, m-am bucurat foarte tare, eram în culmea fericirii (ironic, normal)
Cred că dacă e liceul mai cu pretenţii, noi trebuie să fim genii...

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu este super exigenta, si nici liceu cu pretentii, asta este normalitate!
In fond, mergi la liceu sa inveti la toate materiile, de aceea si profesorii se asteapta sa tratezi obiectele lor, cu toata seriozitatea.
Tot comportamentul profesorilor este foarte nromal pentru un liceu!
La scoala generala mai mearga cu invatatoarea, mai dadea mamica o spaga, mai lua baiatul un 10 fara sa fie ascultat si tot asa. la liceu, s-au dus toate astea, nu mai merge cu spaga, atentia, floricica si sacosica, aici se cere sa inveti la fiecare obiect in parte si sunt mult mai exigenti, pentru ca nici voi nu mai sunteti copilasi, deja sunteti adolescenti (bare-i bariera de trecere de la copil la adult).
Deci, se cere seriozitate si munca la fiecare obiect\, lucru perfect normal la toate liceele din tara si lume.

| WaterDrop a răspuns:

Slabi, se rugau de mine sa nu mai vin la ore si promiteau ca nu`mi pun absente.Sunt exigenti daca simt slabiciune, trebuie sa fii mai pradator decat ei laughing

| Alxxzzxx explică (pentru WaterDrop):

Înţeleg...
Sunt nişte hiene ce pândesc să miroase frica. laughing
Nu "frică", nu hiene... happy

| Caro34 a răspuns:

Nimeni nu asteapta sa fii geniu, ci un OM! Da, materiile sunt multe si fiecare vrea sa stii cat mai multe insa nu toate ne sunt de folos. Incearca sa inveti mai mult la materiile la care dai bac, iar la celelalte cat de cat sa poti lua note bunicele. Citeste mult sa-ti poti dezvolta vocabularul, fa-ti un program in care sa incluzi si odihna si vei vedea ca iti va creste randamentul. Numai bine!

| Ramona3k3 a răspuns:

Sunt la profil uman și totuși profesoara de fizică, matematică și chimie au așteptări foarte mari, deși în curând nu o să mai fac materiile astea. Ele cred că materia lor e foarte importantă, că peste 10 ani o să am nevoie de ecuații, că o să mă întrebe care este formula apei sau ce este presiunea aerului.
Ideea e că toată lumea crede că materia pe care acesta o predă e foarte importantă, chiar și profesoara de desen dă niște note oribile și crede că e nu știu ce materie importantă. Pretenții maxime, la unele materii, la altele deloc. Engleza e importantă, nu? Fix materia asta e predată prost și în batjocură.
N-ai voie să lipsești de la ora lui X pentru că prinde ură pe tine, dacă comentezi sau ceva în genul, din nou, ură.
Din punctul meu de vedere, nu toate materiile sunt importante, nu toate mă vor ajuta peste câțiva ani. Din fiecare să știi câte puțin, dar nu să stai 10 ore să înveți niște lecții idioate, care cu siguranță nu te vor ajuta în viitor.

| Alxxzzxx explică (pentru Ramona3k3):

Important este să şti ce vrei.
Degeaba te bazezi pe chimie, dacă peste ani vei deveni avocat sau mai ştiu eu ce...

Şi chestia asta cu ura este cea mai mare prostie din lume.
Mi s-a întâmplat şi rahatul ăsta chiar doare, dar m-am obişnuit cu timpul...

| Ramona3k3 a răspuns (pentru Alxxzzxx):

Era să rămân corigentă la o materie, doar pentru că îi comentasem profesoarei, chiar ea a spus asta. În mare parte, totul merge pe pile aici, iar eu n-am pile, mă descurc fără...momentan.