| cry_7499 a întrebat:

Buna!happy Cum vi se pare regimul de mai jos? Am 1.70 m si 60 de kg si as vrea sa mai slabesc cateva kilograme. Vrea cineva sa tina dieta in paralel cu mine?

Luni:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai; o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: o pulpa de pui la gratar, salata verde cu putin ulei de masline si lamâie
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Marti:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: 200 g cartofi fierti, cu patrunjel tocat, 250 g carne de vita sau piept de pasare fiert.
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Miercuri:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: 250 g de peste la gratar cu putina lamâie.
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Joi:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de cafea, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: un ou fiert tare, 120 g carne de vita la gratar si 20 g brânza de vaci, salata verde.
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Vineri:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: un piept de pui la gratar cu o salata la alegere, doi cartofi fierti.
Cina: un iaut degresat, doi biscuiti graham.

Sâmbata:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: o farfurie de supa de legume.
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Duminica:

Mic-dejun: o cafea sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: 200 g sunca, o cutie de iaurt de 200 g.
Cina: iaurt degresat, doi biscuiti graham.

14 răspunsuri:
| Mangustă a răspuns:

Cine ti-a facut dieta asta? straight face De ce atata "la gratar" cand asta e primul lucru scos de pe lista cand vine vorba de diete. De ce atata margarina cand margarina are chiar mai multa grasima decat untul. Crede-ma ca nu rezolvi nimic cu o dieta. Eu in fiecare zi la 10-11 vreo 3 biscuiti de pe la colegi si in cel mai bun caz ceva minor acasa si nimic. Nu s-a modificat absolut nimic. In schimb daca mananc o portie ca tot omu deja sunt ca un balon. -.-

| cry_7499 explică (pentru Mangustă):

Dieta este de pe net. Ce inaltime si cate kg ai?big grin(daca nu sunt indiscreta). Eu stiam ca tot ce e la gratar este sanatos. In privinta margarinei ai dreptatehappy.

| Mangustă a răspuns (pentru cry_7499):

Nu stiu daca tot ce-i de pe net e adevarat, mai au si ei nevoie de bani de o paine. Eu stiu o femeie (cam 30 si ceva de ani, cred) care zicea ceva de carnea prajita, dar nu sunt prea pusa la punc cu subiectul diete.
Oricum, am 174cm. si cam 56 (la ultima 'verificare')

| cry_7499 explică (pentru Mangustă):

Nici eu nu am incredere in tot ce e pe net. Stai bine in privinta fiziculuihappy.

| Victorita15 a răspuns:

Salut. Iti recomand sa nu slabesti. Ai o greutate perfecta pentru inaltimea ta. Chestia e ca si eu am astfel de inaltime si exact asa o greutate. Insa daca tot insisti, iti sugerez sa faci cit mai mult sport. Exercitii fizice, masaj, intinderea tuturor muschilor...Asta te va ajuta sa slabesti. Iar, referitor la dieta pe care o duci.1) Ia cina mai devreme de ora 6 si maninca ceva mai mult. Spre exemplu, niste tartine cu un ceai. Cind esti in cadrul unei diete, nu e bine sa maninci nici mult, dar nici PUTIN! Astfel poti deveni anorexica! Nu vreau sa te sperii, dar iti recomand sa maninci mai mult la cina. 2) Incearca sa acorzi mai multa atentie legumelor si fructelor. Nu ti-as recomanda sa maninci carne si peste pe timpul dietei. Maninca cartofi prajiti, fierti sau copti. Legume la gratar. Incearca sa excluzi carnea si pestele din meniul tau pe durata dietei. 3) Pentru a-ti varia micul dejun, maninca cereale sau musli cu lapte si un ceai sau o cafea. Imi imaginez ca e cam obositor sa maninci una si aceeasi la fiecare dejun. In rest e OK)! Sper ca te-am ajutat!

| cry_7499 explică (pentru Victorita15):

O sa te ascult in privinta cineihappy. O sa mananc si fructe, chiar este indicat in dieta sa mananc(mai sus nu e scris). Carnea si pestele au vreun efect nedorit in aceasta dieta?

| Victorita15 a răspuns (pentru cry_7499):

Din punctul meu de vedere, carnea si pestele nu sunt binevenite in aceasta dieta. Au multe calorii! Daca chiar vrei sa slabesti, exclude carnea si pestele din dieta. Sau macar, maninca carne sau peste de 2-3 ori pe saptamana, nu de 5. OK? Sper ca imi vei asculta sfaturile)

| cry_7499 explică (pentru Victorita15):

Chiar si la o dieta, avem nevoie de cateva calorii. Din cate stiu, carnea de pui pe gratar nu are mai mult de 400 Kcal. Intr-o zi, ar trebui sa consum cam 1000 de Kcal(in cazul in care tin dieta). Daca as scoate si carnea, ar insemna sa nu consum mai mult de 400 de Kcal pe zi(mic-dejun + cina), ceea ce mi se pare foarte putin. Eu iti multumesc pentru sfaturihappy.

| Victorita15 a răspuns (pentru cry_7499):

Poate ai dreptate. In orice caz, nu prea sunt adepta dietelor de aceea nu prea stiu exact ce trebuie sa maninci in timpul unei diete. Am vrut sa ajut. Cu cea mai mare placere. Succes!

| cry_7499 explică (pentru Victorita15):

Multumesc! Sper sa o tin, ca am obiceiul sa le incep si sa nu le terminlaughing.

| Lina0309 a răspuns:

In primul rand, de unde ai dieta asta? In al doilea rand, cate kg vrei/crezi ca o sa slabesti?

| cry_7499 explică (pentru Lina0309):

Dieta este de pe netbig grin. as vrea sa slabesc 5 kg.

| Lina0309 a răspuns (pentru cry_7499):

Nu stiu ce sa zic, am citit o gramada de diete si chestii legate de slabit, iar dieta asta e prea monotona, ma refer la micul dejun si la cina...sunt la fel zilnic.Nu o sa slabesti 5 kg, te asigur de astawinking. Oricum, nu prea inteleg de ce vrei sa slabesti, ai o greutate normala. Daca inca vrei sa continui, eu am slabit intr-o saptamana ceva mai mult de 5 kg mancand doar fructe si legume si mergand pe jos.

| cry_7499 explică (pentru Lina0309):

Am uitat sa precizez ca dieta dureaza o luna. Persoana care a tinut-o a spus ca a slabit 12 kg.big grin