| Larisamonica a întrebat:

Bună, dacă luna trecuta mi-a venit menstruatia pe data de 21 septembrie luna asta pe ce data ar trebui să îmi vina?

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand va decide corpul tau, fiindca tu ai ciclul de tip NEREGULAT, asa cum ai mentionat pe alte topice.
In acest caz nimeni de pe fata pamantului, nu-ti poate spune cu exactitate, cand hormonii tai vor decide sa-ti declanseze urmatorul ciclu menstrual.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu pot sa nu ma intreb: Mai, tu esti ok sau ai probleme cu intelegea/procesarea informatiei? Tot pui aceleasi intrebari fara sens de parca esti mult mai mica de 16 ani si nu intelegi ce ti se spune.

Nu ai tinut pana acum o evidenta a ciclului menstrual, considerand ca viata sexuala ti-ai inceput-o de mult si ciclul menstrual ti-a venit de ani de zile? Foloseste aplicatia asta de acum incolo: https://play.google.com/......ps/details

Noi nu avem de unde sti cand iti vine tie, nu exista o formula exacta considerand ca ciclul dureaza intre 21 si 35 de zile, daca este regulat, avand o variatie de maxim 2-3 zile in ce priveste data la care iti vine lunar, fata de luna precedenta.

Daca ciclul e mai scurt decat 21 de zile sau mai lung de 35 de zile, atunci ai ciclul neregulat.Considerand ca ai tot pus intrebari despre ciclu, probabil la tine e neregulat?

| Fatamuntilor a răspuns:

Un ciclu normal este intre 21 si 35 de zile! tu stii la cate zile iti vine! Mie de exemplu imi venea la 28!
De exemplu daca ti-a venit pe 21(data primei sangerari), numara cel putin 21 de zile si asptetpti.In cazul prezentat in jurul datei de 10.Sau mai adauga zile daca durata este mai mare
Uite aici ceva care te-ar putea ajuta
https://www.catena.ro/calculator-menstruatie

| Fatamuntilor a răspuns:

Trec peste jigniri, oricum esti raportat, domnule gentilman!
nu am spus ca le stiu pe toate! mi se pare total aiurea sa raspunzi la intrebari intime, care sunt specifice femeiilor!

| Virgil1Jucăuș1Ajutorul1Tău a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu înțeleg de ce aș fi raportat, eu nu sunt de vină și nu am spus niciodată că sunt "gentilman". Și pentru curiozitatea dvs. să știți că am fost ginecolog toată viața mea, și nu mi se pare normal să mă faceți "aiurea". Am răspuns din experiența mea și dacă nu mă crezi poți da un search pe google poate te mai informezi înainte să comentezi. Am încheiat această discuție, seară bună!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Virgil1Jucăuș1Ajutorul1Tău):

Domnul meu, nu aveam de unde sa stiu ca nu ati scris dvs acel comentariu.,, Tiganca ametita'' nu este un compliment!
Daca ati fi fost ginecoloog ati fi stiut ca in cazul prezenta corpu; femeii functioneaza diferit, numarul de zile e diferit, la mine de exemplu a fost la 26 de zile multi ani, unei prietene ii venea la 28 de zile..Si tot din experinta propie am zis asta.Si inca ceva...sunt multiple cauze in care ciclul poate fi neregulat, o posibila sarcina, diferite boli, cum arfi un fibrom, etc!
O seara placuta si dumeavostra!

| Virgil1Jucăuș1Ajutorul1Tău a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Doamna mea, da, sunt multiple cauze din care ciclul poate fi neregulat, dar asta nu înseamnă că este o problemă gravă. Poți avea un ciclu neregulat și să fii complet normal, dar dacă nu vă documentați bine, nu mă mir că dați astfel de detalii. Posibila sarcină nu este o cauză potrivită contextului, având în vedere exprimarea domnișoarei. Eu nu am zis că pentru toate femeile mentruația este la fel. Este logic presupun eu dacă ai experiență, cum ați spus si dvs., că ciclul diferă de la femeie la femeie. Nu înțeleg de ce doriți să mă faceți subtil inconștient când știm amândoi destul de bine că persoana aceea este dvs. Seară bună!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Virgil1Jucăuș1Ajutorul1Tău):

Nu va puteti abtine sa nu jigniti femeia, asa-i?
Rusinos, sa va prezentati ca un barbat in varsta, dar fara respect pentru femeie.
Continuati sa o jigniti pe fatamuntilor chiar in ultima fraza (am salvat-o aici, ca sa nu o re-editati
https://imgur.com/a/q0Ovkwi
Vad ca sunteti un barbat smecher, de altfel, doar ca va lipseste bunul simt.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Virgil1Jucăuș1Ajutorul1Tău):

Vad ca continuati cu acuzatii gratuite!
nici prin gand nu mi-a treacut sa va fac inconstiint dar vad ca dvs ati spus asta despre mine! daca ati fi urmarit activitatea mea pe forum v-ati fi dat seama de acet lucru.Nu imi permit asta!
sunteti dumneavostra cel din poza?
ca am gasit ceva
https://www.linkedin.com/......-0ab06823/

| dullcat a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu imi pot imagina cum unii mint in asa hal.
E acelasi personaj care isi tot face conturi pe aici de luni bune si isi pune poze de profil cu barbati random de pe net.laughing

| Fatamuntilor a răspuns (pentru dullcat):

Tipul m-a ignorat in momentul in care i-am aratat poza!

| dullcat a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Era de asteptat. laughing

| Virgil1Jucăuș1Ajutorul1Tău a răspuns:

In jurul datei de 21, asta daca ai un ciclu regulat. Daca il ai neregulat nu este o problema mare, de multe ori ciclul neregulat apare din cauza unei perioade stresante.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Virgil1Jucăuș1Ajutorul1Tău):

Imi,,plac'' domnii care ofera raspunsuri care sunt specifice femeilor!
in cazul ciclului menstrual, cu toate ca se mai zice si ciclu lunar, nu se tine seama de luna din calendar..Nu vine fix la 31 de zile.Sunt luni de 28/29/30 /31 de zile.
Vezi raspunsul meu, sau cel putin documentea-te inainte de da un asfel de raspuns!

| Virgil1Jucăuș1Ajutorul1Tău a răspuns:

Vă rug să mă scuza ți stimată doamnă!
Mi am lăsat telefonul în bucătărie și fratele meu probabil a răspuns... ce pot să zic, nu știu cum am putut trăi împrună. Îmi cer mii de scuze!