| indecisa19 a întrebat:

Buna, daca merg la facultatea de Informatica Frecventa redusa in loc sa merg Informatica la zi, am vreun dezavantaj? Se va vedea in diploma daca am fost la frecventa redusa sau la zi?

Precizez ca nu vreau sa ma aprofundez in domeniu, in principal am nevoie de diploma si cunostinte am din liceu, deci nu as incepe,, de la 0" oricum. De invatat pot invata acasa, nu ma pot concentra la cursuri

Răspuns Apreciat de Editori
| DeathOfDreams a răspuns:

Nu știu dacă se va vedea.
Dar, asta e cea mai mică problemă.

Încep cu "deci nu as incepe,, de la 0 ". Actually, yes. Cam începi de la 0. Am făcut 4 ani de mate-info intensiv și sunt pe calculatoare. Am avut un mic avantaj, dar dacă o iei din perspectiva din ansamblu, e egal cu 0 din punct de vedere al programării sau mai bine spus, a ceea ce se face într-o firmă adevărată. Nu vreau să spun că facultatea te ajută foarte mult, dar îți formează o oarecare bază. Și trecând calumea prin materiile respective, e destul de favorabil pentru tine. Îți dă ocazia să studiezi multe limbaje și să te formezi, somehow. Și nu numai. Să vezi ce-ți place să faci, nu să faci ceva doar fiindcă ai auzit că se plătește. E un domeniu foarte vast. Sunt multe lucruri pe care trebuie să fi fizic la facultate pentru a le acumula și mult mai important, pentru a putea de acolo să te cultivi singur și să aprofundezi. Ca și POO-ul. Care e foarte, foarte important într-o firmă adevărată.

And so on.

Also, oportunitățile din timpul facultății.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

"Informatica Frecventa redusa in loc sa merg Informatica la zi, am vreun dezavantaj?"

probabil n-o să fii in temă cu muuuuulte