| FetitaDeCiocolata a întrebat:

deci as vrea ca acolo, in bara de navigare sa nu-mi mai stea toate site-urile pe care am intrat pentru ca ma enerveaza cum le pot sterge, macar pe astea care sunt acum.
P. S: Am mozilla firefox.
RAPID!
Fundoi!

18 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Intra la Unelte -> Optiuni-> in fereastra care se deschide da click pe tabul -> Confidentialitate ->click pe-> Curata istoricul recent(e scris cu albastru). Si daca tot ai ajuns aici sterge si toate cookies-urile din browser.
Bafta!

| FetitaDeCiocolata explică (pentru neluL):

Nu vad faza cu istoricul recent...thinking Si ce inseamna "cookie-uri"? Daca ma ajuti primesti funda

| neluL a răspuns (pentru FetitaDeCiocolata):

Zici ca folosesti Mozila, DA? Calea este Unelte -> Optiuni-> se deschide fereastra asta http://i.imgur.com/rC5AP.jpg

Un cookie HTTP sau un modul cookie este un text special, deseori codificat, trimis de un server unui navigator web și apoi trimis înapoi (nemodificat) de către navigator, de fiecare dată când accesează acel server. Cookie-urile sunt folosite pentru autentificare precum și pentru urmărirea comportamentului utilizatorilor; aplicații tipice sunt reținerea preferințelor utilizatorilor și implementarea sistemului de „coș de cumpărături". Mai sunt site-uri de pe internet care iti fura datele de logare de pe alte site-uri in care te-ai logat si le folosesc pentru reclama lor. Daca te uiti in e-mailurile tale la SPAM ai sa-ti dai seama despre ce vorbesc. E bine sa le stergi la o anumita perioada de timp. (nu iti spuneam degeaba sa le stergi)

| FetitaDeCiocolata explică (pentru neluL):

Pai si cum le sterg? Mai explicit te rooog

| neluL a răspuns (pentru FetitaDeCiocolata):

Nu vezi poza asta? http://i.imgur.com/rC5AP.jpg

| FetitaDeCiocolata explică (pentru neluL):

Mie nu-mi apare asa cand dau la confidentialitate.

| neluL a răspuns (pentru FetitaDeCiocolata):

Dar cum iti apare? fa-mi un print screen sa vad si eu!

CUM FACI UN PRINT SCREEN? Te duci la pagina respectiva si apesi tasta PrtScr (dreapta sus)apoi deschizi Paint si dai ''Lipire'' ->o sa-ti apara pagina acolo->dupa care o salvezi in format jpg sau png. Daca ai windows 7 mai ai si varianta unui mic program care il ai deja preinstalat ->SNIPPINGTOOL (il cauti in START). Acum pentru a obtine si un link pentru pagina respectiva incarci acea poza aici http://imgur.com/ si dupa incarcare iti va rezulta cateva linkuri (tu il copiezi pe al doilea din stanga sus -> Direct Link (email & IM)) si il postezi unde vrei tu (daca vrei sa arati poza cuiva ii trimiti acel link)
Bafta!

| FetitaDeCiocolata explică (pentru neluL):

Nu gasesc jpg sau png.

| neluL a răspuns (pentru FetitaDeCiocolata):

In Paint nu gasesti? Ce windows ai? In windows 7 ai un program care face singur print screenuri si se numeste Snippingtool. Il gasesti in ->Start!

In Paint ca sa salvezi jpg sau png da click pe emblema din foto
http://i.imgur.com/MfzX6.jpg
si apoi vezi aici: http://i.imgur.com/lzkZU.jpg

| FetitaDeCiocolata explică (pentru neluL):

1.Habar n-am ce windows am. 2.Paint-ul meu nu este asa, asa il are o prietena, de unde il pot downloada?

| neluL a răspuns (pentru FetitaDeCiocolata):

Ai windows xp si nu iti merge paint-ul de windows 7 pe xp. Pozele de mai susu sunt din paint de la windows 7

| FetitaDeCiocolata explică (pentru neluL):

Cred...Nu prea stiu.

| neluL a răspuns (pentru FetitaDeCiocolata):

In fine! ai invatat sa faci un print screen?

| FetitaDeCiocolata explică (pentru neluL):

Nu. De unde sa invat? Sunt tutoriale?

| FetitaDeCiocolata explică (pentru neluL):

Am facut, poza o am intr-un folder? Cum o bag pe net? Sau ca sa o vezi u?big grin

| neluL a răspuns (pentru FetitaDeCiocolata):

Incarca poza aici http://imgur.com/ si apoi da-mi linkul de la ea! Copiaza al doilea link din stanga de sus si posteaza-l aici.

| FetitaDeCiocolata explică (pentru neluL):

Http://i.imgur.com/nVM48.png
Ce e de facut?:D

| neluL a răspuns (pentru FetitaDeCiocolata):

Da click pe arata cookie-urile ->acolo trebuie sa ai sterge!
NOTA! Ai o versiune veche de Mozilla! Fa o reactualizare si adunci Mozilla la ultima versiune aici -> http://www.mozilla.org/ro/download/?product=firefox-9.0.1&os=win&lang=ro Apoi o sa-ti arate fereastra la fel ca la mine.