| anonim_4396 a întrebat:

Bună din nou TPU! Mă deranjează enorm faptul că prietenul meu fumează şi întrece măsura cu băutura I don't want to see. Aş vrea să ştiu cum să`l fac să renunţe. Fără caterincă, vreau răspunsuri serioase. Cel mmai bun răspuns funditsăăă love struck. Restu` aveţi voturi. Mulţumesc anticipat! :*

Răspuns Câştigător
| dana85 a răspuns:

Draga mea, bautura este un drog de care nu vei putea sa-l salvezi pe prietenul tau, decat pentru perioade scurte de timp, multa lume sustine ca este ereditara. Sa stii ca doar oamenii inteligenti renunta la alcool, daca cer ajutor, ei sunt constienti de problema pe care o au, ceilalti refuza sa recunoasca problema, se ascund, mint. Pentru tine este o lupta prea grea, iar dusmanul de neinvins, nu stii ce inseamna sa imparti viata cu un om care are aceasta patima: bautura ucide uzul ratiunii, raneste inimi, ingroapa parinti, dezumanizeaza. Esti tanara, mergi inainte si gaseste un om demn de dragostea ta.

| AlexutsSsa96 a răspuns (pentru dana85):

Sunt conştientă de asta, dar îl iubesc şi vreaau să`l fac să renunţe. Nu tot timpul bea, are perioade. In unele zile nu bea absolut deloc, dar în altele zici că`i înnebunit.

| dana85 a răspuns (pentru AlexutsSsa96):

Stiu, si tot ce iti spun, iti spun din experienta mea. Nu iti distruge viata. Oamenii care consuma alcool sunt egoisti, au doar interesul lor pentru care sunt in stare sa tradeze tot, chiar si dragostea...

| AlexutsSsa96 a răspuns (pentru dana85):

Mulţumesc, o să încerc să mă îndepărtez, dar o să`i propun să facă ceva în legătură cu asta. Dacă nu vreaa atunci e alegerea lui straight face.

| dana85 a răspuns (pentru AlexutsSsa96):

Fa ceva pana nu este prea tarziu pentru tine. Vei avea o familie, nu stii ce inseamna sa cresti copii cu un asemenea om, sa terorizezez suflete nevinovate, sa distruga inocenta unui copil, sa-ti spuna copilul ca ii este rusine de tatal sau...

| AlexutsSsa96 a răspuns (pentru dana85):

Am doar 15 ani, nu cred că voi ajunge laa căsătorie cu el, totuşi o să fac tot posibilul să mă îndepărtez!