| ZuzaaZuzii a întrebat:

Eu sunt cu un baiat mult mai mare decat mine, el avand 20 de ani si eu 14.De relatia noastra stie doar prietena mea cea mai buna si prietenul lui cel mai bun.Suntem impreuna de 2 luni.Mama mea il cunoaste si am intrebat-o daca ar fi de acord cu relatia mea si a lui si mi-a spus ca in niciun caz nu ma lasa si ca sunt prea mica pentru relatii.A mai zis ca el e mult mai mare decat mine si cine stie ce mi-ar putea face.Dar eu il iubesc mult de tot si el ma iubeste la fel de mult.Cum as putea sa ii spun mamei mele? Imi e frica de cum o sa reactioneze cand o sa afle.De ce nu ma lasa sa am o relatie, de ce mamelor le este frica sa avem un iubit? La voi cum a fost prima data cand i-ati spus?

7 răspunsuri:
| madycumada a răspuns:

Spune-i cat de mult tii la baiatul asta si poveste-i momente dragute din relatia voastra sau ceva dragut ce face el pentru tine. Explica-i ca trebuie sa aiba incredere in tine, ca stii ceea ce faci si o sa ai mare grija sa nu faci prostii ( sa ramai insarcinata, gen ). O sa inteleaga, daca relatia voastra o sa mai tine, ii trebuie doar timp sa se obisnuiasca cu ideea.

| ZuzaaZuzii explică (pentru madycumada):

Asa o sa fac, dar imi e foarte frica de cum v-a reactiona!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mamelor fetelor de 13-16 ani, în general le este frică să-şi lase fiicele să aibă o relaţie cu unu' de 20 ani ca nu cumva să ajungă bunice înainte devreme sau să ajungă să aibă o fiică pe centurile din România, bordelurile din Olanda sau cluburile de mafioţi din Italia. În rest, n-au treabă, dar astea 2 temeri sunt în general cel mai des întâlnite.

| ZuzaaZuzii explică (pentru anonim_4396):

Stiu.dar trebuie sa aiba incredere in mine, ca i-am promis ca nu o sa se intample nimic.Si acum e foarte suparata pe mine si nu stiu cum sa o impac pentru ca il iubesc pe baiatul ala si el ma iubeste pe mine, dar ea nu vrea sa inteleaga chestia asta.

| valentino52 a răspuns:

In primul rand ea vrea sa te protejeze. Si daca ar fi de acord si ar avea incredere in tine ca nu o sa faci sex cu el stie ca vei suferi pentru ca atunci cand vei refuza el te va parasi. Si daca nu il refuzi, vei avea de suferit ca oricum va veti desparti dupa aia si te va si dezvirgina. Oricat incerci tu sa imi explici sa te iubeste, ca tine la tine, ca e indragostit de tine etc. da corect poate asa o fi dar la 20 de ani nu exista baiat care sa vrea de la o relatie doar sa se tina de mana si sa se pupe. Nici cei de varsta ta nu asteapta prea mult, poate 6 luni, poate 1 an, in unele cazuri si mai mult dar cand ajungi la 20 de ani, in general intr-o relatie dintre o fata de 19, 20, 21 de ani si un baiat, relatiile sexuale incep lejer dupa 3 luni de zile, nu necesita o asteptare mai lunga, e ceva normal. Baiatul asta cat crezi ca te va astepta? 3 ani de zile? Nu mai zic ca faptul ca se uita la fete de varsta ta evidentiaza ca sufera de vreun complex de inferioritate si e ridiculizat de cei de varsta sa asa ca singura lui metoda de a impresiona pe cineva e sa va impresioneze pe voi copii, cei naivi pentru ca alta sansa nu are sa stea cu o fata draguta. Nu exista, trebuie sa intelegi, o relatie intre doi copii e una, intre doi adulti e alta. Tu la varsta ta cauti un baiat sa vorbiti, sa va plimbati, sa va pupati, sa iti dea mesaje induiosatoare. El cauta sex... nu are importanta ca e baiat de treaba, cu suflet. Nu zic ca e genul sa faca sex si sa te paraseasca, poate chiar are intentii serioase si doreste o relatie pe termen lung, dar chiar si asa vrea o relatie in care sa fie satisfacut din toate punctele de vedere. Si nu mai zic cat de ridicol mi se pare ca un baiat de 20 de umble cu o copilita. Si eu cand aveam 18 ani eram cu o fata de 16 si in sfarsit are si ea acum 21 de ani si nu mai trebuie sa ceara voie parintilor sa plecam in vacanta in Grecia, Turcia, sa mergem la munte sau sa doarma la mine. Un baiat de 20 de ani vrea sa se plimbe, sa petreaca noptile la petreceri, sa se distreze. Pe tine n-o sa te lase parintii in veci de capul tau sa pleci de acasa cateva zile sau chiar si noptile sa le petreceri pe undeva, chiar daca ar stii de relatia voastra.

| ZuzaaZuzii explică (pentru valentino52):

Nu este adevarat ceea ce spui...El mi-a spus de prima data ca nu vrea sa se culce cu mine si mi-a si jurat! Asa ca...acum nu stiu ce sa spun..Fiecare are parerea lui!

| ZuzaaZuzii explică:

Si ..cum sa ii spun ca trebuie sa aiba incredere in mine?! Repet...Il iubesc pe acel baiat nespus de mult.