| gamze a întrebat:

Imi e atat de rusine încât nici nu stiu cum sa ii vorbesc mamei. Ea este si o persoana foarte dificila, uneori lasa de la ea dar alteori nu. Noi suntem tătari, musulmani dar eu am un iubit de 2 ani roman si mama nu prea e de acord cu el, i am explicat ca nu e vorba de ceva căsătorie chestii adică nu vreau sa se gândească la asa ceva. Ieri de exemplu a venit in vizita la mine fara sa ma anunțe ( nu era dezordine ci doar ca erau hainele iubitului meu in casa si la vedere ) ea nu e de acord sa dorm cu el sau alte chestii. Ea stie ca stau singura aici in Cta dar de fapt eu stau cu iubitul. Am 23 ani in puii mei si înca ma tine strict ca sa zic asa din punctul asta de vedere. Eu am înțeles ca vrea sa imi fie bine ca orice părinte. Dar uneori exagerează. Si da cum spuneam a venit in vizita a mai strâns ea pe aici si a dat de hainele lui ( chilotii ) ceea ce ma îngrozește. Nu am apucat sa vorbesc prea multe cu ea pentru ca imi e Rușine si m-am panicat. Ce as putea sa ii spun? Ca sa nu fie vreo problema? M am gândit la varianta ca mi-a dat hainele sa i le spal, dar nu stiu daca o sa meargă nu stiu daca o sa mai creadă. Ca mi-a tot găsit din lucrurile lui cam de fiecare data. Nu stiu cum sa ii spun pentru ca imi e frica cum o sa reacționeze. M am gândit si la varianta sa ii zic ca mai rămâne la mine din cand in cand asa poate exeplica si unele lucruri de ale lui aici. Dar cum as da o nu va fi bine ca stiu ca ea nu va fi de acord. Sper ca puteți sa ma ajutați cu un sfat. Înca imi e frica sa o sun, nu stiu cum sa vorbesc ce sa ii spun

12 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Intre parinte si copil vor fi mereu incompatibilitatii de caracter,doar fac parte din alte generatii si au alte perceptii.
La varsta ta trebuie sa fi independenta,nu sa decida mami in locu tau.
Nici prea multe explicatii nu isi au rostu, nu vad relevanta.
Gaseste un moment bun si vorbeste deschis, daca nu intelege atunci, va fi greu pe viitor...
Mai sunt si cazuri de iubire in care obstacolele sunt unu din parinti, dar asta e viata cand esti atrasa de cineva.
Poate inca mai crezi in citate de genu "dupa ploaie apare si soarele si un posibil curcubeu"
Succes!

| MihaelaDart a răspuns:

Sincer ar trebui sa gasesti un moment cand ea este calma si atunci ii poti spune adevarul. Minciunea are picioare scurte si nu se stie cand te vei da de gol si atunci e mai complicat sa repari greseala, asa ca mai bine iti iei avant si spune-i chiar daca nu o sa-i convina la inceput. Se va obosnui cu ideea in timp! Mama este mama si va intelege intr-un final. Las-o pe mama ta sa-l cunoasta mai bine pe prietenul tau si vei vedea atunci cum va fi relatia ta cu ea. Nu se stie in viata ce va rezerva viitorul, poate ca vei lega mai mult cu prietenul tau si veti forma o familie. Am prieteni destui casatoriti care au diferite religii si se inteleg perfect. Chiar prietena mamei, ea romanca si el turc si daca te gandesti la sarbatorile fiecarei religii, sarbatoresc ambele, pentru ca nici unul dintre ei nu a fost contra.

| minrest a răspuns:

Eu cred ca se cam astepta. Vreau sa iti spun ceva ce nu multa lume stie. E adevarat ca multe comunitati mai inapoiate resping casatoria cu strainii, asta e clar, dar tatarii mint, ei se prefac, o resping doar de forma si de ochii lumii. O femeie pe care o cunosc (ai auzit si tu de ea poate, dar nu vreau sa spun cine e), a cautat sa se marite cu musulman, cum ii spunea ta-su, a fost la doua vederi, dar nu a gasit nimic comun cu baietii respectivi. Si a ramas nemaritata, cu anii a ajuns sa cada usor la pat. Iar ta-su mai tarziu ii reprosa ca nu s-a maritat cu oricine! O sa vezi ca mama ta o sa se faca ca nu a vazut chilotii. Tine cont ca in tot ce iti spun ai tai e multa ipocrizie. Si fii mai independenta, vorba ta, ai 23 de ani.

| GoldenZenith a răspuns:

Daca știi că mai face vizite de genul, de ce nu aranjezi și tu hainele alea?
Eu zic sa ii spui mămicii tale că prietenul tau sta cu tine din când în când și gata. Trebuie să înțeleagă că nu poți să faci unele lucruri doar pentru că te obliga religia sau etnia. S a întâmplat să te îndrăgostești de un roman, nu este ca și cum ai vrut asta. Asigur o ca nu este o chestie de viitor, daca intr adevăr așa este și lasă frica la o parte.

| gamze explică (pentru GoldenZenith):

Hainele erau pe uscător, deci nu e vorba ca nu le aranjez. Restul erau ok. In rest ai dreptate. Nu religia ma oprește, dar pe ea cam da.

| GoldenZenith a răspuns:

Nu poți continua să minți și să stai cu o oarecare teama tot timpul. Clarifica i situația și gata. Este imposibil sa nu te inteleaga, teoretic părinții își susțin necondiționat copiii, mai ales daca ei nu le au cauzat probleme. Daca greșești prin alegerea partenerului, o faci pe propria piele dar ea trebuie sa înțeleagă într un fel că asta este ce îți dorești deocamdată.
Îți doresc succes big grin

| 1231242 a răspuns:

Buna!

Situatia ta este cam incurcata.Ai avea 2 variante:adevarul sau sa tot minti, dar nu poti minti mereu, nu-i asa?!

| gamze explică (pentru 1231242):

De cam 2 ani o tot mint in continuu. M-am cam saturat sa ma feresc si eu si iubitul meu. Cu siguranta as prefera sa ii spun adevarul doar ca exagerează. Si stiu ca va face urat

| Alexandr1457Antonia a răspuns:

Pai vorbește cu ea adică ai 23 de ani nu 2 ani. Este alegerea ta nu este viața ei, înțeleg că ori ce mama își face griji. Dar tu îi poți explica că îl iubești. Poate și ea a făcut niște alegeri, proaste dar tu inca înveti. Iar dacă tu vrei sa stai cu el, este treaba ta.Un sfat nu te lăsa pacalita
de de ori cine. Iar cu mama încearcă să discuți cu ea tot ce ai pe suflet. Mult succes

| gamze explică (pentru Alexandr1457Antonia):

Ce anume vrei sa spui sa nu ma las păcălită de oricine? Eu zic ca aici in situația asta nu e vorba de asa ceva. E chestia ca nu stiu cum sa vorbesc cu mama, imi e rusine, imi e teama de cum va reacționa. Eu am sa ii spun ca mai rămâne din cand in cand, dar chestia nasoala este ca de-obicei in weekenduri mai vine si varul meu si asta ar însemna sa il implic si pe el.

| gamze explică:

Chestia cea mai importantă este ca e casa ei, si tot ea plătește tot. Adică gen ea plătește si pentru el poate si asta o deranjează.

| gamze explică:

Am încercat sa o sun sa vorbesc cu ea dar imi da ocupat si imi scrie intr-un mesaj ca eu nu mai am mama ca s-a umplut paharul si spal chilotii si mizeria altora "laughing) dramatizează foarte mult si acum nu stiu cum sa fac sa înceteze cu chestiile astea. Ca face si din orgoliul