| MariaaFairytale a întrebat:

Eu trec in clasa a 8-a si am 14 ani.
Din pacate nu am prietene..adica cunosc multe fete si baieti in scoala dar nu am cu cine sa imi petrec timpul in pauza..nu imi place sa stau singura ca proasta.dar nici sa stau cu fetele din clasa mea. sunt tare fitoase si in general nu imi plac de ele straight face
Aveam o prietena cu care petreceam mult timp dar acum a trecut in liceu si nu mai este in scoala mea...
Ma simt tare urat si data la oparte sad La gimnastica tot asa..nu am cu cine vb si cand jucam voley sau orice pe mine ma aleg ultima..si ma simt tare urat, sa nu ma inervez sau sa incep sa vb urat sau sa plang prefer sa nu mai ma joc deloc dar asta o sa il faca pe profesor sa imi scada din nota straight face
In clasa cand ne mai lasa asa sa facem ce vrem sau sa facem grup pentru ceva anume eu raman pe afara si nu stiu la cine sa ma duc..toate fetele au prietenele lor. :'(
Nu stiu ce sa mai fac.
Va rog dati mi niste sfaturi.dar nu sa ma imprietenesc cu ele ca nu vreau vam zis cum sunt. si nici genu "da te si tu pe langa ele in pauza si vb ste lor" pentru ca nu merge straight face
Ce ar trebui sa fac la gimnastica? La timpul petrecut in pauza? La grupuri si etc? Va rog! (locuiesc in Grecia si de aia vb asa despre fete..chiar sunt naspa nu le vreau ca si prietene..am avut prietene foarte bune si mau lasat balta..cand vor ceva isi amintesc de mine.vb de mine urat dupa aia si etc nu mai suport)

Răspuns Câştigător
| lovitddefulger a răspuns:

Iti cauti o prietena compatibila cu tine, ca si ocupatii, caracter.Fii relaxata si nu-ti bate capul prea mult cu asta,caci daca incerci sa pari prea ocupata,in incercarea ta de a nu creea impresia ca esti data la o parte, vei reusi exact acest lucru. Eventual iti cauti o prietena in Romania, prieteni virtuali, si poate chiar ajungeti sa va cunoasteti, cand vii in Romania, sau poate vin ei la tine.Sau poate ai rude cu varste apropiate. Daca chiar nu sunt ele genul tau de prietene, nu ai de ce sa te simti exclusa. Poate le excluzi tu pe ele.Insa incearca sa nu creezi o bariera in jurul tau atunci cand vrei sa-ti faci prieteni.Fii amabila, zambareata, nu exagerat, dar trebuie sa denoti buna dispozitie, si cred ca poti sa-ti faci prieteni.Insa depinde de caracterul tau,cateodata prieteni buni se gasesc greu.
Cel mai usor e sa gasesti pe cineva, cum am spus, compatibil, care iti este asemanator tie, prin experiente, ele sunt cele care unesc oamenii, decat daca nu e vreau interes.

| MariaaFairytale explică (pentru lovitddefulger):

Ai dreptate, am facut asa cum mi-ai zis si cand am schimbat scoala mi-a mers foarte bine, totii copii vor sa imi fie prieteni si sa se bage in seama cu mine pentru ca le transmit un simt asa optimist plin de viata[zambitul etc.]. Cred ca zona in care locuiam era prea de fite si de aia! :*

3 răspunsuri:
| punktum a răspuns:

Huuh.Mai demult si eu am fost in situatie similara, dar eu am gasit pana la urma mai multe prietene.Dar eu am si foarte multi prieteni baieti, fiindca sunt mai bietoasa.Dar trebuie sa gasesti chestii omne.De ex.:daca preferi popul, si serialele ca Gossip Girl, atunci afla care dintre colgii tai prefera aceleas lucruri, altfel nu stiu... sper ca te-am ajutat, si bafta!

| Yoana99 a răspuns:

In primul rand vreau sa iti spun ca si eu sunt (aproape) in aceeasi situatie numai ca eu imi petrec timpul cu colega mea de banca.
Stiu cum este sa nu iti gasesti locul! Sfatul meu ar fi sa gasesti in clasa la tine o fata care este mai putin fitoasa sau mai acceptabila. Daca nu atunci te poti imprietenii si cu baietii. Poate ei sunt mai de treaba.
Oricum mai indura si tu un an ca dupa vei termina gimnaziul si intrii la liceu.
Bafta si sper sa se schimbe lucrurile :* :*