| MariaStancu a întrebat:

As vrea sa imi oferiti ajutorul daca se poate. Sunt o fata de 14 ani din calarasi si trec in clasa a 8a. Clasa mea se imparte in 2 grupuri la fete si anume grupul de fitoase unde sunt majoritatea fetelor si unde se cam afla toti baietii deoarece stau cu ele si grupul meu unde ma aflu eu si inca 2 fete. Una din cele doua fete se comporta urat cu mine si ma cam insulta dar stau cu ea pentru ca altminteri se supara cealalta iar eu nu am cu cine sa stau. As vrea sa imi dati si mie sfaturi sa ma integrez in celalalt grup unde am vazut ca nimeni nu se ia de alta fata din gfrupul respectiv. Deci oarecum va cer sfaturi ca sa devin si eu putin mai fitoassa. Si nu imi spuneti ca sa vad de scoala avand in vedere ca am 10 pe linie sau ca sunt prea mica etc. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Roxana6277 a răspuns:

E adevarat ca esti intr-o situatie complicata. Stiu ca ce iti voi spune e greu de pus in practica, dar sunt foarte putine solutii pentru a trece peste aceste momente si trebuie sa ai tupeu cat carul ca sa te respecte cei din jurul tau. Deci, in primul rand, incearca sa intelegi de ce se poarta acea fata urat cu tine; poate comportamentul tau o face sa se comporte asa (nu ma intelege gresit, incerc sa vad din perspectiva ei, nu zic nimic rau de comportamentul tau), poate esti prea timida sau incerci sa te intelegi mai bine cu cealalta fata si asta o deranjeaza pe cea care te jigneste. Daca nu rezolvi nimic cu fata asta, incepe usor sa te integrezi in acel grup de 'fitoase'. Primul lucru care trebuie sa-l faci e sa te gandesti daca vrei cu adevarat sa faci parte din acel grup, ca nu e doar o dorinta de a fi acceptata. Daca te gandesti bine ca este exact ceea ce iti doresti, atunci trebuie sa incepi cu pasi mici, dar siguri. Primii pasi: cand este scoasa o 'fitoasa' la tabla si ea o nota buna, felicit-o (orice gest de acest gen e apreciat de oricine); dupa acest pas trebuie sa incepi cu altceva- incepe sa le pui intrebari (orice fel de intrebare: daca vezi una trista ii spui ''hey, esti in regula?'', daca le auzi vorbind despre o trupa care iti place si tie atunci spune '' hei, fetelor, am auzit ca trupa x a scos o noua piesa numita...'' si cand e ziua uneia din ele nu astepta sa-i spui 'la multi ani' atunci cand imparte bomboana, spune-i imediat ce o vezi la scoala sau imediat de ajungi tu la scoala. etc). Dupa acesti pasi iti va fi mai usor sa comunici. Daca nu iti e usor, atunci incearca sa gasesti hobby-uri comune sau subiecte comune pentru a vorbi, si de aici incepi sa te integrezi. Multa bafta, sper sa ai noroc.

4 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Am invatat niste lucruri cat am lucrat ca agent de paza, eram la fel ca tinelaughing colective colective la munca
La fel, aceias poveste, fitosi cariciului, si cei care nu erau fitosi.
Eu cu un coleg eram mai cu bun simt, restul nu aveau asa cevalaughing
Ignoranta doare, pe prost/prostii ii omori cu tacereawinking

| MariaStancu explică:

Va multumesc mult de tot pentru sfaturi! Roxanne ai dreptate intr-adevar este posibil ca motivul pentru care se ia de mine acea fata este pentru ca sunt cam timida cand se ia cineva de mine si niciodata nu le raspund. Multumesc mult de tot fetelor.

| Roxana6277 a răspuns (pentru MariaStancu):

Stiu care e senzatia, de aceea am presupus ca esti timida. Daca te mai insulta, poti face doua lucruri: 1. O ignori (ignorantza enerveaza pe oricine) sau 2. Spui ceva de genul :' Vorbeai cu mine? -si afisezi o expresie nevinovata-' sau ' Nici eu nu te suport, dar sunt destul de educata sa nu te insult!'. Asa le confrunti direct si nu o sa se mai ia prea curand de tine. Multa bafta si sper sa reusesti sa te integrezi mai bine.

| ramonaioanna a răspuns:

Incearca sa fi putin mai dura, sa te imbraci asemanator fetelor fitoase si poate o sa fi integrata in grupul lor