| JIStefania a întrebat:

Fetelor voua la ce varsta va venit menstruatia? Eu am 14 ani si 7 luni. Sunt foarte dezvoltata. Prietenele mele care stiu ca nu am menstruatia nu inteleg de ce. Am o prietena mai mica decat mine si nu-i atat de dezvoltata ca mine dar are menstruatia.
Pot cumva sa fac sa-mi vina mai repede?

2 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Inca nu ai de ce sa-ti faci griji.In general menstruatia apare la fetele intre 10 si 17 ani. Daca depasesti acesta varsta ar trebui sa-ti faci griji.
Sunt totusi cateva,, semne '' care preced aparitia mestruatiei de care ar trebui sa stii si care apar in decursde un an doi.
Aparitia parului pubian si la subrat, capeti rotunjimi, aparitia pe chilot a unui lichid albicios, iti cres sanii, devii mai irascibila.Aceste semne nu sunt general valabile pentru toata lumea.
Deci corpul decide cand vei avea prima menstruatie.Pana atunci bucura-te ca (inca) nu ai.
Daca totusi te ingrijorezi asa de tare vorbeste cu mama ta.Si ve-ti decide ce-i de facut.

| VampireBlood a răspuns:

Buna! Fiecare corp se dezvolta diferit.O sa-ti vina si tie candva.Nu te grabi dupa ai sa te tot saturi, crede-ma oh go on