| EvaTramell a întrebat:

Bună de azi am început sa iau yasmin. Folia este de 21 de zile. Cum trebuie sa procedez?
Eu anul trecut am luat yaz și alea aveau 28 de zile și nu făceam pauza intre ele.
Dar aici nu știu când trebuie sa fac pauza. Dacă am început sa iau azi prima pastila mi-am calculat ca în data de 3 ianuarie ar fi ultima pastila și pica ziua de duminica. Însănătoșire ca din 4 fac pauza pana îi data 11? Și din 11 sa iau? Nu prea mă știu cu aceste pastile.
Mulțumesc. happy

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Le iei exact cum ti le-a prescris ginecologul tie. daca ai cea mai mica indoiala sau neclaritate, mai mergi o data la medic si il intrebi. In nici un caz nu iti administrezi contraceptive dupa ureche sau dupa indicatiile de anul trecut sau oferite de vanzatoarea de cartofi din piata. E foarte periculos si te poata costa viata, mai ales cu yaz, contraceptive cu continut mare de estrogen care trebuie luate o durata cat mai limitata (maxim 2 ani de-a lungul intregii vieti)

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a nu gresi data de incepere a unui nou blister trebuie tinut minte ziua de administrarea a primei pastile. Astfel daca prima pastila a fost administrata intr-o zi de LUNI (azi 14 decembrie este LUNI), de acum incolo intotdeauna administrarea primei pastile de pe urmatoarele blistere, indiferent cate vor fi acestea se va incepe intr-o zi de LUNI dupa cum urmeaza si anume : 11 ianuarie, 8 februarie, 7 martie, 4 aprilie, 2 mai, etc. Acest mod de a tine evidenta este cea mai simpla si precisa si procedand astfel vei fi sigura ca nu vei gresi niciodata. Multa sanatate.

| raluk27 a răspuns:

Iei cate o pastila pe zi, la aceeasi ora. Dupa ce termini folia, faci pauza de o saptamana. De regula, in acest interval ar trebui sa ai menstra. De exemplu, ultima pastila o iei intr-o joi. Urmeaza o saptamana de pauza. In joia urmatoare incepi o alta folie.

Daca ai vreun eveniment, te duci la mare etc si vrei sa amani menstra, iei pastila zilnic, in continuare, fara pauza.
Dar acest lucru, nu prea e recomandat, decat o singura data. Nu e bine sa amani de doua ori consecutiv.

| EvaTramell explică:

Înseamnă *
În data de *
Îmi cer scuze am autocorectarea pe telefon și tot aiurea mi scrie!