| anonim_4396 a întrebat:

Buna,fratii mei de suferinta.La aceasta intrebare aș dori să răspundă doar cei care sunt pro lgbt+.
Am 16 ani, sunt fata, dar nu ma simt confortabil cu acest lucru. De cand eram mica eram baietoasa, voiam sa fiu prietena cu baietii si sa ma joc fotbal cu ei.Desi niciodata nu mi-a placut sa am parul lung, parintii mei nu ma lasau sa il tai; acum este aproape de umeri, am reusit cumva sa ii conving sa ma tund.La 14 ani am avut o perioada in care ma simteam complet ca un baiat, imi ascundeam sanii si formele femeiesti prin haine largi, parul il aveam mereu prins.Cu timpul,acea perioada a trecut,acum ma imbrac mai feminin,dar cand o fac ma simt inconfortabil,de parca ceva este gresit.Pur si simplu nu inteleg ce se intampla cu mine,am decis sa adopt eticheta de genderfluid,deoarece este cea mai apropiata de ceea ce simt.
Apoi,ca sa fie setul complet,hai sa vorbim si de orientarea sexuala. Am avut o relatie cu in baiat,pentru cateva zile, nu ne-am sarutat, nu ne-am tinut de mana, deoarece ma simteam ciudat sa fac asta cu un baiat.Mentionez ca primul meu crush a fost in clasa a 3a, prietena mea cea mai buna la acel moment.Am realizat tarziu ca de fapt eram indragostita de ea, deoarece atunci nu constientizam ce inseamna dragostea.Am avut si mici crushuri pe baieti, dar nimic iesit din comun.Eram ok doar sa ii privesc de la departare, nu sa am si o relatie cu ei.De curand, am avut o relatie cu o fata pe care o placeam de un an. Din pacate a durat doar o saptamana, deoarece ea nu trecuse peste fosta relatie.Inca o plac, foarte..foarte mult, dar imi va trece in timp.Din acest punct de vedere, am adoptat eticheta de pansexuala, cu mentiunea ca sunt mai atrasa de fete.Am observat ca pe strada ma uit mai mult la fete,le admir, ma rog, cum fac baietii.
In copilarie, pana in clasa a 5 a, am petrecut cel mai mult timp cu fratele meu mai mare, si..ma gandesc ca asta m-a influentat cumva.

As dori niste pareri serioase, deoarece trec printr-o perioada mai grea si n-am chef de caterinca.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Cu timpul, iti vei da seama cine esti si ce vrei de la viata.
Important e sa te accepti pe tine insati.
Nu-ti refuza sansa sa incerci experiente cu ambele sexe, pentru a te convinge despre ceea ce te defineste ca om.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mai așteaptă nițel până te îndrăgostești și apoi te dumirești cum stă treaba

| dannyel86 a răspuns:

Esti ceea ce se poate numi transgender si trebuie sa te impaci cu situatia prezentata.
Asta nu inseamna ca si ceilalti vor fi de acord cu tine (familia, rudele si prietenii), decat daca sunt deschisi suficient de mult la minte incat sa inteleaga fenomenul.
Esti un baiat in corp de fata, cam asa s-ar traduce in limbaj obisnuit existenta ta.
E destul de greu sa maschezi, sa te ascunzi, sa fii sincera cu ceea ce simti si exprimi, pentru ca Romania e inca o tara mult prea conservatoare ca sa te accepte neconditionat.
Asta nu inseamna ca nu trebuie sa fii tu insati, dar trebuie sa inveti sa ignori faptul ca unii doresc sa te izoleze.

| Livia3 a răspuns (pentru dannyel86):

Inca nu sunt sigura ca sunt transgender, dar multumesc ca ti ai luat timp sa citesti ce am scris si sa dai un raspuns serios!

| dannyel86 a răspuns (pentru Livia3):

Cu timpul, iti vei da seama cine esti si ce vrei de la viata.
Important e sa te accepti pe tine insati.
Nu-ti refuza sansa sa incerci experiente cu ambele sexe, pentru a te convinge despre ceea ce te defineste ca om.

| ChiarEu2 a răspuns:

Până acum parcă tot mai înțelegeam lgbt-ul, dar din trăirile tale, îmi dau seama, de fapt, că lgbt-ul e o problemă psihică. Aceste persoane se bat cu pumnii-n piept că sunt oarecum excluși din societate, dar ei la rândul lor poate marginalizează persoane cu handicap, chiar dacă se aseamănă cazurile.

| Livia3 a răspuns (pentru ChiarEu2):

Nu s-a batut nimeni cu pumnii in piept, omul meu, chill.Ce te agiti asa? Ma doare undeva ca tu crezi ca este o boala psihica, stiinta a demonstrat contrar.Lasa lucrurile care te depasesc si ocupa-te de personaliatea ta, ca ai multe de reparat la ea.

| Vizit a răspuns:

Hey. Sunt bisexual si am 15 ani. La fel si eu ma simt, sunt exact in acceasi situatie.Numai ca eu mi-am acceptat sexualitatea si cred ca asa ar trebui sa faci si tu. Daca vrei sa vorbim mai multe da-mi un mesaj cu contul tau de Instagram si discutam acolo.