| 女明DongRi a întrebat:

In legatura cu Evaluarea nationala pentru clasa a 8-a, care era rolul virgulei in propozitia " -Buna ziua, bunica draga!"?

Răspuns Câştigător
| Claudiw a răspuns:

Separa un substantiv in cazul vocativ de restul enuntului

12 răspunsuri:
| 女明DongRi explică:

McDanny am facut ceva asemanator tie, am zis ca separa formula de adresare de restul propozitieicrying.

| ßömþŌʼnįĶ a răspuns:

Era ceva in vocativlaughing asa mi-a zis profu de romana

| ѕოiℓε01 a răspuns:

Virgula izoleaza o constructie in vocativ de restul propozitiei.

| Alexiyaaaa a răspuns:

Virgula a fost folosita deoarece urmeaza un substantiv in cazul vocativwinking

| callmebeautiful a răspuns:

...pentru ca bunica e substantiv in vocativ.

| DanielxD a răspuns:

Pai marcheaza o pauza si substantiv in vocativ.(eu de vocativ nu am pus nimicat wits' end ) si am mai scris ca evidentiaza salutul si persoana careia ii este adresat salultul...Acum nu stiu...

| DanielxD a răspuns:

Sper sa fi gresit doar acolo...crying

| Cristi_3033 a răspuns:

Desparte vocativul!

| andrei096 a răspuns:

Delimiteaza un substantiv in vocativ ( sau ceva de genu)

PS:eu l-am gesit deci s-a dus 6p crying((((

| xoxopink a răspuns:

Eu am pus exact la fel ca tine sad...si parca am scris si ceva de vocativ sad...dar nu cred ca e bine crying

| Paulikap a răspuns:

Marcheaza o pauza deoarece urmeaza un substantiv in vocativ...

| by_8394 a răspuns:

Eu am scris ca marcheaza adresarea directa cu rolul de a face o pauzain vorbire... oare imi puncteaza ceva?