| ByaKid a întrebat:

In scurt timp incepe scoala si sunt clasa a8a.Ma sperie gandul ca voi da capacitatea si ca nu voi intra la liceul la care vreau. Cei care au trecut prin 'febra' ultimului an din scoala imi puteti da niste sfaturi.Plus ca am nevoie de o schimbare si vreau sa imi schimb look-ul.Ma gandesc la un breton drept poate ceva suvite dar nu stiu ce fel de haine sa imi iau pentru scoala. Ma ajutati va rog si cu niste sfaturi pentru ghiozdan?:O3 multumesc :*

Răspuns Câştigător
| ShowTim3 a răspuns:

Pot sa zic ca am experienta, doar am dat 4 examene ( romana,mate, si bilingvele )
Sincer, nu am invatat nimic, unele fete din clasa de la mine se pregateau de la inceputul anului intensiv, iar eu dabia in ultimele 3-4 zile am inceput sa citesc cate ceva.
La limbile straine, nu am invatat nimic, dar cand am primit foaia cu subieclete grila imi venea sa rad de ce intrebari pentru noobi era laughing... a fost chiar usor desi la inceput am avut emotii, la oral a fost de 3 ori mai simplu. Cele de la romana si mate da, nici ele nu au pus prea multe probleme, la romana a fost foarte usor, la mate am probleme si am luat nota mai mica... 7.15 sad dar asta e happy.
Uite sfaturile mele, chiar daca eu nu am invatat mai nimic, nu face aceiasi greseala, incearca sa faci exercitii de pe acum.
Iti scoti pe o foaie tot ce trebuie sa inveti, si azi scrii un articol despre... sa zicem patrat, maine despre romb si tot asa si inveti formulele bine in fiecare zi cam 30 min nu e mare lucru (laughing ba este pentru uni ca mine ) si sa faci teste din culegerile speciale eu am facut cam 10-20 in ultimele 3 zile.
Asa asta e partea practica, dar degeaba inveti daca la examen te duci ca la executie, nu a murit nimeni din cauza unui examen, trebuie sa gandesti foarte limpede, calm, chiar daca vezi ca nu sti ceva, si mai este chestia de inspiratie, cum te loveste, asta nu poti sa o controlezi, daca nu vine, nu vine, poate acum pot sa fac o compunere de nota 10 despre... TPU si peste 5 ore sa fac o compunere de nota 4, tine de mai multe lucruri happy dar daca gandesti limpede, fara frica, o sa faci sigur ceva bine.
PS: nu te duce acolo cu gandul ca trebuie sa dai totul la maxim ca sa intri la liceu, e ca un test si vrei sa iei nota buna.
Incearca sa... fi prudenta si sa te astepti la ce este mai rau acolo, dar sa speri ca va fi cel mai bine happy asa a fost la mine, nu ma asteptam sa iau atata la examene si sa intru la un liceu asa bun.happy am avut si noroc poate, succes

2 răspunsuri:
| IubesteEa a răspuns:

Pai eu m-am gandit ca in clasa a 8-a sa iti faci breton cu suvite rosii,si verzi hot! asa si haine pai o fusta scurta, o bluza alba frumoasa si un sutien si date si cu rimel si ghiozdan gen emo, sau chick de umar.succes! si niste blugi care sa stea lipiti de tinealbastri sau negri app funda?

| IoNuTz96 a răspuns:

big grin, eu am dat deja examenul de trecere la liceu, big grin am intrat unde am vrut si toate datorita controlului, adica incearca sa nu te seprii te gandesti " e doar un testusor, o sa il trec repede" adica nu trebuie sa fi speriat, atunci cand esti speriat o sa ai emptii si o sa gresesti, deci, va trebuii sa inveti ca sa stii, daca inveti si stii bine nu o s aiti fie frica, trebuie doar sa iti pui ambitie, cat despre imbracaminte?, nu stiu ce sa zic, imbracate cum iti place tie, toata lumea e frumoasa cum e ea de rea, dar sa nu zici unui om ca e urat ca il faci pe dumnezeu urat, deci bafta, fundita? big grin