| alexutza222 a întrebat:

In toamna intru intra 8-a si m-am gandit sa trag linie dupa astia 3ani de gimnaziu si sa va povestesc toate "aventurile".
Si sa va intreb daca la liceu oare va fi macar asa, sper sa am o clasa (la liceu) macar ca... nebunii mei de colegi.

cls 5

Oara de mate cu diriga.
Ne zice sa ne uitam la frunza. eu ma uit pe geam la frunze si striga ea la mine :
-DE ce te uiti pe geam? noi face problema mate si tie iti arde de uitata pe geam.
-Pai. ati zis sa ne uitam la frunza.
-Extraordinar, frunza din culegere!
... Mda intra-5a am fost cuminti.

Cls 6

Intr-o pauza un coleg mai " nazdravan " arunca o cutie de lapte pe geam.( eram in pauza de la 12 cand ies copii din 1-4). Ghici ce? cade fix in capul unei femei care isi lua copilu de la scoala. Striga femeia la noi in ce cls suntem, un alt destept striga:
- suntem 6 BBBBB| laughing rolling on the floor
Nu va mai povestesc ce tam-tam s-a facut prin sc.

TOT printa-6-a se apuca unii colegi de chiulit, eu n-am avut tupeu(inta-6-a) si afla diriga si ALT circ, telefoane, pe una a dus-o la psiholog rolling on the floor

Cls a-7a

Diriga : anul asta trebuie sa invatatai ca la anul aveti examen :
Si specifica si arhi cumoscuta ei faza:
Nu stiti (absolut --- depinde de caz) nimic, nimic, nimic, nimic x100000

La ora de civica ne da profa de facut un proiect cu un partid, eu intr-o echipa si facem un bors, ma cert cu unu de acolo care se crede mai jmecher (si schimb tabara), acelasi care a strigat "6 B"
Intru intr-o alta echipa si facem alta varza.
Cu o zi inainte de data de notare noi eram in parc si repedam. Ideea era ca la un moment dat 2 colege (eram in echipa doar fete) sar la batatie tongue nu va pot descrie fetele mosnegilor din parc. se oprea lumea pe strada sise uita la ele. A iesit o baba la gem :*
- Nu va mai bateti ca am sa chem politia.
Alta
-Liniste, nu pot sa stau si eu linistita in casa mea, sa va fie rusine.
S-au batut alea rau de tot, si-au rupt o esarfa si un cercel, fata careia i s-a rupt cercelu o chema (plangand) pe ma-sa.
In final plecam acasa, a doua zi la scoala, afla toata clasa, iar profa ne mai amana putin.

Pe la mijl anului (in sem 2-a ) incepem cu mijtocareal ala profi si alea alea.
Lumea chiuleste in masa...

Pe 31 mai diriga n-a venit la scoala si am zis sa ne facem de cap. la ultima ora am chilit mai bine de jum de cls( ora de eng, profa e o proasta/) au mai ramas 8 copii din 22. Binenteles ca a aflat toata scoala si diriga si ne-am ales cu apsent. (Diriga incepe cu amenintatrile, scad nota la purtare la cei care au chiulit pe data de...)iN FInal ne notiveaza apsentul.

LA ora de bio ne duce profa sa vedem un film (la sf anului, despre reproducere happy )
Dupa bio aveam eng si profa nu vrea sa ne lase sa vedm tot filmu si facem noi un protest.

Un tip (acelasi, care a strigat 6 B si cu care m-am certat )porneste "revolutie". Eram la info si profa se enerveaza(a ia de eng) si vrea sa ne duca in clasa sa facem eng.
El striga : nu vream sa plecam, da ce se cheama asta...

Pleaca profa cu tocilarii in clasa si pe parcurs pleaca cei mai slabi de inger in clasa.
El striga (atunci cand pleca unul /2) "A mai iesit unu sau A mai pierdut un om"
Am ramas la info vreo 10-12. se duc 2 fete sa o intrebe pe profa dac putem sta toata ora la info si ea zice ca ne pune apsent daca nu venim pana la si 20 (era si 10).

Intre timp vine si profa de bio( care e super) sa ia filmu si tot restul"(noi foarte dezamagiti ca nu putem vedea tot filmu')
Ea ne zice sa stam acolo si s a ne jucam la pc.rolling on the floor
Cand se suna mergem in clasa( asta e alta aventura de care se afla in toata sc, iar diriga: Dupa ce ca nu stiti absolut nimic nimic nimic(x1000) mai faceti si figuri...) La fel cei care au apsent pe. nota scazuta la purtare (in final nu nea scazut nic si ne-a motivat apsentu)

Diriga e ca o mama pentru noi, e de treaba, dar ca orice om are si ea crizele ei, dintra5-a zice ca la anul" imi iau 2 cls de a cincea si va las, va las"

Oare la liceu o sa fie la fel?
Voi ce amintiri din liceu / scoala aveti?
Scz daca v-am plictisit, scuze pentru greseoli dar eram grabita.

Răspuns Câştigător
| PrecioussGirl a răspuns:

Pei la liceu iti dai seama ca o sa fie mai altfel deoacere ati crescut toti.
se scrie absent nu apsent. tongue
la liceu nu o sa va mai ierte asa de usor. bine depinde de profi. dar in proportie de 70% nu or sa va mai ierte asa repede deoarece sunteti mari si cica mai constiinciosi.
in generala eram mai mici mai copii mai una mai alta si dastha ne iertau imediat. in scoala generala vau vazut crescand. de la clasa a1a pana la a8a, ati copilarit acolo.
pe cand la liceu suntem deja adolescenti, mai mari, mai cu minte (cica laughing )
insa e frumos si la liceu. crede-ma love struck
sper sa ai noroc de colegi de treaba, sa te intelegi cu ei si la fel sa ai o diriga care sa fie f apropiata de voi.
insa sincer cel mai mult conteaza sa fie un colectiv UNIT. ca daca voi sunteti uniti numai conteaza ce diriginte aveti pentru ca o sa va descurcati toti. sunteti multi, fiecare vine cu vreo idee si o sa va descurcati in orice problema. Bafta :*. ah. si alege un liceu la care tu consideri ca ii faci fata. big hug
si cam multe povesti sincer ma plictisisem sa citesc laughing

1 răspuns:
| heartslow a răspuns:

Hmm, interesanta poveste, dar si eu intru intra 8a si iti spun ca nu o sa mai fie la fel :pentru ca profesori o sa fie mult mai exigenti ca in sc si nu o sa mai fie la fel, asa ca bucura-te de ultimul an cu colegi tai.Asa o sa fac si eu, dar iti spun ca eu am facut mult, mai multe prosti decat ati facut voi.Si faceam caterinca in fiecare ora, in fiecare zi faceam colegi sa moara de ras, profesori erau enervati la culme pe mine si spuneau cami scad media la purtare /ca o cheama pe mama la scoala / ca ma dau afara de la ore(ceea ce a facut profa de rom ) etc.
Si n-am patit nimic la sfarsitbig grin, oricum fiindca am fost si baiat am facut mult mai multe chesti decat tine sau decat cls ta.
Cel mai frumos mi s-a parut iarna; cand ieseam in fiecare pauza afara si tranteam fetele cu capul in zapada si ne suiam pe el laughing rolling on the floor, si la sfarsitul le ajutam sa se ridice si le sarutam. Apoi anul trecut cand i-am spart nasu la anul ca ma enervat si a venit masa la scoala si a zis si diriga ca imi scade media la purtare etc, etc iar nimic.
Oricum, cred ca am avut o mare experienta pentru ca ti-am zis ca am patit multe chesti (mai ales eu, ca eu eram cel mai discutat prin cancelarie de profi).
Intr-a 8a o sa ma bucur din plin de ultimul an si la liceu o sa incerc sa pastrez atmosfera aceea frumoasa din 5-8, funda?winking