| Iulikutzzaa a întrebat:

Buna la cati ani e normal sa-ti vina ciclul? Mersi funda

5 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

De obicei, debutul menstruatiei ( menarha ) este in jurul varstei de 12 ani ( +-2 ani ).

| Rumi a răspuns:

In jurul varstei de 12 ani. Mie de exemplu mi-a venit la 10 ani iar doctorita a zis ca nu am de ce sa ma sperii. Si oricum ciclul vine in functie de cat de dezvoltata esti. Sper ca te-am ajutat happy

| AleWhatever a răspuns:

Normal e sa iti vina intre 9-15 ani. Fetele mai dezvoltate sunt mai nenorocoase si le vin mai repede, dar de obicei pe la 11-12 ani.

| Chiorean_Marianachiorean_1975 a răspuns:

Este normal si la 12 ani daca esti bine dezvoltata

| GeorgiLarii a răspuns:

La 11-12 ani, sunt cazuri rare care vine si la 9-10 ani, iar daca faci un sport ca hambalul mai tarziu.