| rocsyy a întrebat:

La examenul national trebuia sa scrie sinonimul cuvantului "fetele"...in baremul de corectare scria "fiicele:. eu am scris "copilele" ...credeti ca se puncteaza?

7 răspunsuri:
| Choco a răspuns:

Eu cred ca e bine. si ala e sinonim. nu trebuie sa fi scris exact ce scrie in baremul de corectare. sunt mai multe variante de raspuns

| Dmonik a răspuns:

In barem este oferit doar exemplul, asa ca nu e cazul sa iti faci probleme. Se puncteaza in mod sigur. Fa-ti probleme pentru alti itemi din testare.

| funditza_3597 a răspuns:

Si eu am scris la fel iar matusa mea care este profesoara mi-a spus ca baremele la romana sunt cu exemple adica ce vreau sa spun este ca puteai sa scrii orice cuvant dar sa se potriveaca. eu am cautat in dictionarul de sinonime si la cuvantul fata era si copila deci stai fara grija se puncteaza

| JulieJuly a răspuns:

Sper... pentru ca si eu tot asa am scris :-s

| SiMpLy a răspuns:

Nu! Intre Copile si Fiice este o diferenta de la cer la Pamant! Ori ai scris gresit ori exista o greseala pentru ca FIICELE nu este sinonimul cuvantului FETELE!

| RestInPace a răspuns:

Soramea a scris fiicele.Dar oricum nu te ingrijora...tot aiai.

| Marionette_2596 a răspuns:

Si eu am scris asa, am cautat si in dictionar si langa fiicele este si copilele cu acelasi sens.Asa ca trebuie sa se puncteze.Si e adevarat, in barem sunt doar exemple, orice alt raspuns corect se punteaza adecvat.Scrie in barem pe primul rand si este subliniat.Mult succes!