| alexa14_9668 a întrebat:

Tokmai am dath examenul la romana.si la prima intrebare trebuia sinonimul cuvantului "odata". si eu am scris "demult"!? sunt sinonime nu? este bine? dau funda.:X!

11 răspunsuri:
| dedekool a răspuns:

Da, stiu multe persoane care au scris asahappy eu de exemplu am scris :candva dar este bine si demul probabilhappy. intra pe edu.ro ca acolo este corectarea examenului.

| Spiiriduş a răspuns:

Hello`happy. Da sunt sinonime.` :* Succes si la mate`:* :*.

| madaluhsha a răspuns:

Buna, si eu am avut astazi si am pus "candva".Am cautat si in dic. de sinonime si am gasit : "odata=candva, odinioara, mai de mult, in sfarsit, in cele din urma". Deci este corect si "demult". Bafta si la matewinking

| eu17 a răspuns:

Salut, acum depinde de context, dar da este im sinonim partial, la examen o sa ti-l puna ca fiind corect. o zi buna!

| lylo a răspuns:

J eu tot "De mult" am scris big grin

| tusha a răspuns:

Este corecthappy

| maf16 a răspuns:

Intra pe Situl Ministerului Educatiei si cercetarii si o sa aflii raspunsurile la examen. Se afiseaza la 5 ore dupa examen

| Mihai212 a răspuns:

Da e bine puteai sa zici candva...

| springandsummer a răspuns:

Da e corect si demult tongue te puncteaza dar mai bine scriai odata-candva sa iti dea punctaj maxim.happy

| KarinaEva a răspuns:

Nu cred ca este bine demult, si eu am dat examenul si am pus candva si mi s-a confirmat ca este bine acum o sa vadbig grinfunda?

| Adryan_8494 a răspuns:

Si eu la fel am rasp, da este bine bv a fost chiar usuara ce faceam noi la scl din parelela 45 era super greu pe langa asta. daca te-am ajutat imi pare bine