| alexa14_9668 a întrebat:

tokmai am dath examenul la romana.si la prima intrebare trebuia sinonimul cuvantului "odata" si eu am scris "demult"! sunt sinonime nu?!(. A fost odata.sau a fost demulth.). este bine!? raspundeti va rog? dau funda!:X

18 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Sunt ma.
Nu invatam noi in clasa I ca "odata = candva, demult, odinioara"?
Sunt sinonime.
Bafta

| BlueBird a răspuns:

Pe barem scria "candva" dar cred ca este potrivit totusi in dex nu scrie asa ceva.

| ShowTim3 a răspuns:

Candva este bun? eu pe asta l-am scris

| A12NDRA a răspuns:

Eu cred ca mai bine se potrivea "candva„.

| ColorfullColors a răspuns:

Si eu am dat examenul, si am scris: odata=candva; pom=copac, arbore; fetele=fiicele. Nu cred ca e bine "demult", dar nu se depuncteaza atat de mult. Succes (la mate)!

| Girl a răspuns:

Nu este bine.Sinonimul cuvantului odata=Candva...

nu stiu daca se va lua in considerare demult, acum depinde si cat de indulgenti sunt profesorii care corecteaza.

| AlleXx5785 a răspuns:

Nu cred ca e binesad scuze, dar trebuia sa scrii 'candva'. Fiindca nu spune ca a fost demult, spune ca afost candva, la un moment neprecizat. Imi pare rausad dar era numai 20 de sutimihappy

| Aniela2777 a răspuns:

Eu am scris candva.

| Facebook_4877 a răspuns:

Odata/o data?

| lipici a răspuns:

La sinonime : odata - candva pom- copac fetele-fecioarele/dansele

| Guestbooss a răspuns:

Eu am scris demult cu candva; pom cu copac;; fetele cu fetite dar e bun si asta cred ca iti pune 0, 1 sau 0, 2 ca a zis sinonim si e tot aia am verificat baremul si era candva,desi eu am scris corect, dar tot isi une 0, 1

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e perfect! big grin...la el am priit si eu la teza si a fost bine!

| adi32creeaza a răspuns:

Odata ca si sinonime:
cândva
odinioară
mai de mult
https://www.esinonime.com/sinonim/odata.php

def din dex:
cândva: a) (în legătură cu verbe la trecut) odinioară, mai de mult; b) (în legătură cu verbe la viitor sau cu valoare de viitor) de acum înainte, într-o bună zi, cândva.
• Expresia: Odată și odată = a) de mult de tot, de foarte multă verb reflexiv:eme; b) într-o bună zi, cândva, mai curând sau mai târziu.
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/odata.php
in spaniola:
https://www.qsinonimos.com/sinonimo/tiempo.php

| Ciprian_6540 a răspuns:

Sunt In cl 8 am dat examen azi dimi da era bun odata- demult : pom - copac : fetele : fecioarele asa era bun dar mai sunt si alte raspunsuri posibile dar asa mi-a spus profa de romwinking Funda

| Chitarist a răspuns:

Nu sunt.

| Elias_8470 a răspuns:

"Cândva" am scris şi eu, dar posibil să fie luat în calcul şi 'demult'.

Succes la examen!

| Alexutza22021999 a răspuns:

Intra pe site http://www.webdex.ro/online/dictionar_de_sinonime/ si vei gasi acolo dictionar de sinonime unde poti scrie orice cuvant vrei tu si iti da sinonimul lui, dar merge si de antonime... e bun pentru. orice! :D