| happykitten a întrebat:

Buna la toti care se pricepe la calculatoare adica dupa ce reformatezi windowsu si pui windows xp cand bagi un anumit driver iti apare in drepta in bara colo la ceas o iconita de la un monitor mititica care e de la internet sau in My Netowrk Place nu am nimic nici o conectie cum fac sa am nu mi-a dat cd de la laptop cand l-am cumparat cine stie cum sa fac netu driveru principal de net adugati ady.ady1414 va rog multumesc vot si funda va rogg ajutati-ma vot si funda va rog eu mult

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Windowsul nu se formateaza. Se formateaza HDD-ul (hard disk-ul). Dupa instalarea Windowsului urmatoarea miscare logica este sa indtroduci cele mai noi drivere pentru recunoasterea placii de baza, procesorului, placii de retea, de sunet, etc. Pentru acesta ia de pe net (ar trebui sa-l ai pe un CD) CPU-Z. Acest mic programel te ajuta sa recunosti ce componente ai si sa dai driverele jos de pe net. Ca sa poti face asta trebuie sa stii si sa ai driverele placii de retea. De obicei placa de retea este integrata si daca stii denumirea completa a placiide baza poti afla si ce drivere iti trebuie. De exemplu: placa mea se numeste Gigabyte S-series G41M-ES2L. Daca scrii pe net aceste cuvinte vei gasi ca am placa de retea: Realtek 8111DL, etc. Eu am aceste drivere scrise pe un CD. Din cand in cand dau jos de pe net altele mai noi. Le instalez si apoi instalez programe ca cele pentru muzica, filme, poze, messenger, etc. Daca mai ai intrebari pune-le, te rog.