| Callmebaby a întrebat:

Ma consider o persoana foarte blândă, sufletista, si am de suferit de multe ori din cauza increderii pe care o acord oamenilor. Incep sa cred ca a devenit din calitate, un defect. Ar trebui sa incerc sa ma schimb, sau sa raman asa si sa las karma sa-si faca treaba?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vezi de o bomba nucleara si arunca lumea rea in aer, oamenii nu sunt rai, fiecare are interese,daca traiesti pentru alti asa patesti, traieste pentru tine si respecta pe cine te respecta, mai ales daca vrei sa fi pe placul tuturor, fi pe placul tau, asta conteaza, alti ce? ce sunt ei?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Asa sunt si eu si sincer nu vreau sa mă schimb pentru că rău poate sa fie oricine dar să facă cv bun mai rar. Tu nu trebuie sa te schimbi, trebuie doar sa inveti cu cine trebuie sa fii asa si cu cine trebuie sa fii mai rece. E destul de greu la început dar daca ajungi sa reusesti chestia asta o sa ai multe de castigat. Si când esti bun cu cineva si te calca pe bătături îl inveti ca nu e chiar asa, il pui efectiv la respect. Karma își face ea treaba in cele din urma dar tu nu trebuie s-o astepti pe ea că ea e ff înceată când e vorba de binele făcut altora dar culmea când faci tu cv imd iti da in cap laughing. In concluzie nu te schimba ca e bine doar trebuie sa vezi cu cine sa fii asa.

| raMLesS a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Frate, pe tine nu are cine sa te calce pe bataturi ca il impusti laughing

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru raMLesS):

Hai frate ca nu-i chiar asa. Înainte avea sincer sa fiu. Si acu e... Nevoie ca am rămas fără

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui să te schimbi, deoarece lumea e rea si poate sa profite de bunătatea ta. Si eu eram ca tine si toti ma călcau in picioare, până când devenise un obicei al lor (si prin lume ma refer si la prietenii apropiați). Cand începeam să mă impun nu ma mai băgau în seamă, ma stiau buna si fraiera si făceau ei intr-un fel sa le fie tot lor bine. Si odata am plâns saptamani la rand din cauza unor prietene foarte rele, care au vrut sa-mi strice imaginea si de atunci nu mai sunt cum esti tu acum. Acum nu ma mai atasez de nimeni foarte mult, ci doar de persoanele care merita. Prin cate am trecut am ajuns sa cunosc oamenii foarte bine si as putea spune ca daca imi petrec mai mult timpul cu o persoana noua, pot sa o citesc ca pe o carte, imi dau seama foarte bine ce fel de persoana e. Dar dacă tu nu prea te pricepi, si nu iti dai seama atât de ușor de personalitatea fiecaruia, iti sugerez sa te schimbi, pentru ca poate ajungi sa iubesti si tu pe cineva, iar persoana aia profita de bunătatea ta, obține ceea ce vrea de la tine si dupa te lasa. Iar tu atasandu-te sufletește foarte repede de el, vei suferi foarte mult. Si acum prin vorbele mele sa nu înțelegi ca trebuie sa fii rea si nemiloasa, NU! Trebuie să fii pe undeva pe la mijloc. Buna, dar în același timp nimeni sa nu profite de tine si sa ajunga repede la iubirea ta.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Karma pe naiba. Oamenii o sa abuzeze de tine cat au ocazia. Karma nu te salveaza de la asta. Trebuie sa inveti sa fii mai indiferent/a, sa-i lasi sa se supere daca nu-i ajuti. Cu ocazia asta o sa-ti dai seama si care erau ipocritii care se dadeau drept prieteni cand ei voiau doar sa te foloseasca.