| simonamaria a întrebat:

mi-a intarziat ciclul menstrual cu 15 zile...am 18 ani, insa nu am avut niciun contact sexual., prietenul meu a venit peste mine dar eram imbracati si in plus nu s-a udat sau ceva de genul...care ar putea fi cauza pentru ca nu am nicio durere nimic ma gandisem la o dereglare hormonala dar de la ce sa fie?

Răspuns Câştigător
| Anailyn a răspuns:

Stai linistita, poate sa stea anii de zile peste tine, tot nu ramai asa usor gravidalaughing Sa iti intarzie menstruatia din pricina unei sarcini ar trebui sa fi avut un contact sexual acum cateva luni(2) maxim, vorbind in cazul unei sarcini cu men tsruatie in prima luna. Sa stii ca dereglarea hormonala se face pe baza de stres in principal, poate ai probleme cu tiroida, ai o mica raceala care te-a facut sa intarzie sau si unele pastile iti provoaca intarzierea menstruatiei. Daca crezi ca este din cauza unei sarcini fa-ti un teste de sarcina de la farmacie (in jur de 10 lei) dimineata la prima urina, instructiuni vei gasi pe prospect, iar testul este negativ, stai linistita, este ceva normal! Te pip si multa sanatate!

1 răspuns: