| MyChemicalRomance a întrebat:

nici nu stiu cum sa incep, am foarte multe intrebari si incurcate dar incerc sa fiu cat mai realista si explicita. Sunt cu prietenul meu de 9 luni (eu am 15 si el face la sfarsitul lunii asteia ) colegi de clasa..blah blah blah ne vedem cam in fiecare zi, vine seara pe afara cu mine, parintii nostri stiu de relatie dar problema e alta, adica intre noi nu este numai dragoste, sentimente ci si o puternica atractie fizica si ne dorim amandoi sa facem urmatorul pas, eu ma simt pregatita pentru asta pentru ca il iubesc enorm si de ce sa mai astept pe altu` daca el e cel imi important si mereu va fi asa, prima mea dragoste. In primul rand credeti ca este ok? Adica stiu ca sunt cam mica dar eu am unele conceptii si nu mi se pare nimic iesit din comun. Dupa mangaieri, saruturi mi-am dat seama ca lui i plac chestiile perverse, cu multa pasiune si extaz. Cum eu sunt virgina ar trebui sa fie mai usor la inceput, adica mai cuminte? Si daca suntem amandoi virgini sunt shanse ca daca nu folosim prezervativ sa raman insarcinata? Orice sfat e bine venit, puteti sa va dati cu parerea cum vreti si poate sa spuneti din experientele voastre. Funda happy

2 răspunsuri:
| ZaKid a răspuns:

Eu zic sa mai astepti.
Exista un risc ridicat de a ramane insarcinata sau de a face cancer de col.
Pregatita la 15 ani nu ai cum sa fii deoarece organele tale (genitale) nu sunt complet dezvoltate la varsta asta.
Iar la 15 ani nu consider o relatie serioasa, ci decat o joaca de copii.
Cel mai bine este sa astepti.
Bafta.

| Dana211 a răspuns:

In primul rand normal ca poti ramane insarcinata chiar daca sunteti amandoi virgini acest lucru nefiind un impediment in aparitia unui copil. Si cu riscul de a parea rea te intreb un lucru: daca tu nu sti acest lucru cum poti spune ca esti pregatita? Mai ales ca ai doar 15 ani deci practic esti un copil. Apoi, daca iti incepi viata sexuala de la varsta aceasta iti cresc sansele de a face cancer de col uterin cu pana la 90%. Nu ai idee cate femei mor an de an si isi lasa copii fara mama din cauza aceste boli, deci sfatul meu e sa mai astepti inca vreo doi ani jumate daca nu vrei sa iti asumi acest risc. Stiu ca pare mult, ca te macina curiozitatea, ca il iubesti cum spui tu si asa mai departe dar daca el e "the one" te va astepta atat cat e nevoie si va intelege niste lucruri ca acestea si mai mult decat atat nu va dori sa te expuna la asa ceva.