| MyChemicalRomance a întrebat:

nici nu stiu cum sa incep, am foarte multe intrebari si incurcate dar incerc sa fiu cat mai realista si explicita. Sunt cu prietenul meu de 9 luni (eu am 15 si el face la sfarsitul lunii asteia ) colegi de clasa..blah blah blah ne vedem cam in fiecare zi, vine seara pe afara cu mine, parintii nostri stiu de relatie dar problema e alta, adica intre noi nu este numai dragoste, sentimente ci si o puternica atractie fizica si ne dorim amandoi sa facem urmatorul pas, eu ma simt pregatita pentru asta pentru ca il iubesc enorm si de ce sa mai astept pe altu` daca el e cel imi important si mereu va fi asa, prima mea dragoste. In primul rand credeti ca este ok? Adica stiu ca sunt cam mica dar eu am unele conceptii si nu mi se pare nimic iesit din comun. Dupa mangaieri, saruturi mi-am dat seama ca lui i plac chestiile perverse, cu multa pasiune si extaz. Cum eu sunt virgina ar trebui sa fie mai usor la inceput, adica mai cuminte? Si daca suntem amandoi virgini sunt shanse ca daca nu folosim prezervativ sa raman insarcinata? Orice sfat e bine venit, puteti sa va dati cu parerea cum vreti si poate sa spuneti din experientele voastre. Funda love struck

Răspuns Câştigător
| Cryssu17 a răspuns:

Eu una sunt de acord, intr-adevar esti cam mica dar daca te simti pregatita, nu conteaza ce va fi pe viitor.Totusi ai grija sa fie persoana potrivita, pentru ca o fata nu-l va uita pe primul toata viata, chiar daca te desparti de el, iti ramane in minte pentru totdeauna.Deci eu n-am sa incep cu chestii de genu "Cee? La varsta ta? Vezi-ti de scoala" etc. Daca asa simti si vrei, e totul ok. Daca aman2 sunteti virgini, ar fi de preferat sa va protejati pentru ca el nu a mai facut asta niciodata si e posibil sa nu se poata abtine.Sunt mari riscurile daca el e virgin si nu are habar de asta. Daca ai fi facut-o cu un baiat care a trecut prin multe,atunci da puteai sa ai incredere in el, dar in situatia ta, eu as zice ca decat sa-ti para rau dupa ca nu te-ai protejat mai bine o faci.Ce-l putin pana reuseste sa prinda tehnica, pentru ca e mai naspa cu prezervativ, altfel e fara.Da de cateva ori ar fi indicat sa te protejezi.Ai grija!

6 răspunsuri:
| Roxxxannna a răspuns:

Hmm. nu ar trebui sa, sari in "Primul venit". pana mea... Crezi ca il iubesti, ca il adori, e al tau, tu a lui. Dar esti mult prea mica sa iei decizii deastea..Iti zic eu, adica te contrazic. NU mereu o sa fie asa cum zici tu. acum e copilarie, adolescenta... este cativa ani o sa uiti si cum il cheama. Parerea mea este sa mai astepti, nu face prostia asta acum, nu merita! Gandeste-te ca poate nu-si arata adevarata fata si nu vrea sa obtina decat corpul tau dupa care "bafta!" si nu cred ca e frumos. Deci mai asteapta, si nu te da pe mana primei iubiri ca nu e bine, e doar o atractie de moment, e trecator, nu dureaza vesnic. o sa cunosti alte sute de baieti. stai linistita:*.

| Floore a răspuns:

Nu e rau pentru ca sunteti apropiati de varsta, iar daca tu simti ca il iubesti enorm si ca e tipul potrivit cu atat mai bine.Te sfatuiesc sa folosesti prezervativ, ca daca el este dezvoltat se poate intampla orice asa ca fi mai precauta pentru orice situatie.Succes!

| Possible a răspuns:

Parerea mea e sa mai asteptati. Iubitul meu a asteptat 17 ani ca s-o faca cu mine si i-a reusit.Pana la urma ai grija ce faci, nu intotdeauna prima iubire, e si ultima.Destinul este schimbator.Nustii niciodata ce-ti poate oferi viata.Te poti indragosti miine de altcineva, dupa care cu siguranta o sa-ti para rau.Sau si mai tare ar fi sa se plictiseasca el de tine.Intelegi ca odata cu aparitia pasului urmator-asa cum ai zis tu, incepe plictiseala, asa trece un an, doi si dupa? Incepe sa-ti fie sila de cel cu care ti-ai inceput viata sexuala.Nu e asta atat de important.Relatia se poate prelungi si fara.Vezi si tu.Eu mi-am dat doar cu parerea.

| KatnisssssssssMe a răspuns:

Pai in primul rand parerea mea e ca n-ar trebui sa faci lucrul asta de la 15 ani. e totusi cam devreme. chiar daca sunteti aman2 virgini tot poti sa ramai insarcinata sa stii

| Marta95 a răspuns:

Poi in primul rad daca il iubesti si te iubeste sincer este ok 2 daca te simti pregatita este cu atat mai bine.3 sincera sa fiu nu este chiar ok ok sa o faci de la varsta asta pentru ca, corpul inca nu sa maturizat complet dar daca asta simti asta fa..chestia esta sa nu regreti atat tot si da pentru ca tu esti virgina trebuie sa o i'a mai usurel..prima data va fi mai naspa pentru ca nu vei sti poate ce urmeaza daca va durea sau chestii de genul, oricum eu iti doresc succes:*

| 0Cătă a răspuns:

Mda...sfatul meu:Nu face asta.In primul rand, orice e posibil.Te poti trezii peste noapte gravida sau alte chestii ca astea.E alegerea ta, dar poate cand o nu o sa mai mearga si o sa va despartiti, se poate sa intalnesti un baiat care te vrea virgina..si ce pana mea ii zici? -.-In fine...eu zic sa nu.Tu faci ce vrei.