| AnaMaria18Carmen a întrebat:

Revin din nou cu o problemă.
Mereu cand merg pe strada, sau in liceu sau depinde unde merg, toata lumea ma critică. Toţi ma consideră grasă, urata. (Am 15 ani, 68 kg si 1, 59 înălţime). Toata lumea spune : " slăbeşte si tu, mai fă sport ". Ceea ce ei nu inteleg, si ma judeca mereu e ca eu nu beau deloc sucuri, nu mananc dulciuri, ciocolată sau cipsuri. Fac si sport, mănânc sănătos...
Si nu am prieteni. La liceu as mai sta si eu in pauze cu o fata sau o colegă... Dar pe mine nimeni nu ma baga in seama. Stau singura in bancă, in spatele clasei si toti colegii imi fac poze pe ascuns si fac meme-uri oribile despre mine. Profesorii ma consideră proasta clasei si tot asa. Singurele persoane care nu ma judeca sunt mama si iubitul meu.
Ce pot sa fac sa am si eu prieteni? Vorbesc foarte corect gramatical, nu jignesc, nu vorbesc urat, salut mereu persoanele. Dar nimic... Menţionez si ca sunt foarte timida.
Dau fundiţă pentru cel mai bun răspuns.

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Cel mai probabil se iau de tine din cauza faptului ca esti timida si reactionezi la rautatile spuse iar asta ii incurajeaza sa continue cu ele. Nu ai cum sa-i schimbi daca asa sunt ei dar poti sa te schimbi tu. Da-le peste nas cu ceva, incearca sa-i ranesti si tu. Arata ca nu esti ranita si o sa inceteze. Unde ai mers in afara de liceu si lumea te-a criticat pentru felul in care arati? Esti sigura ca nu-i faci sa spuna asta prin atitudinea ta? Cum te simti, asa te vad ceilalti. Daca esti tu tipa din poza, arati foarte bine si esti frumoasa. Nu vad nimic in neregula la tine.

| AnaMaria18Carmen explică (pentru Aasdfghj):

Eu nu reacţionez in nici un fel, pur si simplu plang pe ascuns. Si da, eu sunt in poza dar aveam vreo 12 sau 13 ani atunci

| Aasdfghj a răspuns (pentru AnaMaria18Carmen):

Reactionezi, chiar daca tu nu vezi lucrul asta. Sunt mici semne care dau de inteles ca te deranjeaza ceea ce spun. Ai incercat sa vorbesti cu parintii tai sau/si cu diriginta? E destul de nasoala situatia. Am fost si eu in situatia cand toti comentau despre mine, mai ales la liceu, dar nu s-a rezolvat nimic pana nu l-am terminat. Te-ai gandit sa te muti? Alt colectiv, alta tu. Ai putea chiar sa iti faci o schimbare care sa te faca sa te simti mai bine in pielea ta.
Hmm si s-a produs o asa mare schimbare la greutate?

| AnaMaria18Carmen explică (pentru Aasdfghj):

Am vorbit cu mama. Mereu ma încurajează.

| Aasdfghj a răspuns (pentru AnaMaria18Carmen):

E bine ca ai pe cineva alaturi.

6 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Problema ta e atitudinea, nu kilogramele. Garantat. Esti foarte timida, tacuta si se vede ca te oftica glumele lor. Acum, ori incerci sa fii mai intepata, ori aia e, astepti pana termini scoala...dar vecini nu ai? Prietene prin vecini?

Răspuns utilizator avertizat