| roxyana03 a întrebat:

Buna
Romana
:d
CUm iti dai seama care este o "imagine auditiva dar vizuala"?

va rog am nevvoie urgent de a invatacrying(cryingcryingcrying
FUNDA pentru reaspunsul care`l intelegbig grin +VOT

Răspuns Câştigător
| Zoet a răspuns:

Auditiva-adica auzi ceva. Bate vantul, pasarile canta, frunzele fosnesc

Vizuala- se vede ceva in poezie sau,. stiu eu unde. Masina merge, copacii sunt verzi.

8 răspunsuri:
| 女明DongRi a răspuns:

Deci imaginile vizuale, dupa cum se numesc" vizuale" de a vedea reprezinta : un peisaj, un element al naturii, natura statica ex:'' pomii au inverzit"- vezi imaginea pomilor si cele auditice sunt cele care reperezinta un sunet in cadrul unui text[nu stiu daca ti-am explicat chiar bine aici] ex: "se aude ding-dong", "buciumul suna", 'ciripitul pasarilor".

| Andrei233 a răspuns:

Pai,hai sa-ti dau un exemplu
pentru imagine vizuala : 'cerneala e-n alb de nori albasti.' (pentru ca culorile, peisajele etc doar le vedem, nu le si auzim)
pentru imagine auditiva: 'freamatul noptii' (pentru ca 'freamat' inseamna zgomot)
Sper ca ti-am fost de ajutor happy

| LauraaBlack a răspuns:

Poi o imagine auditiva thinking exemplu: Cucul canta in padure. aceasta este o imagine auditiva deoarece poti sa auzi si tu daca ar canta sau alt exempu: El vorbeste tare

| Andreea028131 a răspuns:

Expresiile care iti sugereaza un zgomot sau in general ceva ce poate fi auzit sunt imagini auditve(ex: susurul izvorului, adierea vantului, cantecul pasarelelor sunt imagini auditive). Expresiile care atunci cand le citesti te fac sa iti imaginezi un peisaj sunt imagini vizuale(ex: oceanul de ninsoare, ochii albastri, puzderia de stele sunt imagini vizuale). Sper ca ai inteles.

| Sofia08 a răspuns:

Imaginile auditive sun imaginile care se pot auzi daca ma intelegi ce zic ( exemplu:in padure pasarile cintau-este o imagine auditiva)
Imagini vizuale- purta o rochie de culoare rosie. Acum ai inteles? funda?

| yourfriend111 a răspuns:

O imagine vizuala atunci cand textul te face sa iti imaginezi o imagine clara (sunt cuprinse culori actiuni si altele)
Ex :"Voi fi rosie ca marul"
Imagine auditiva textul te face sa iti imaginezi un sunet
Ex: Rasuna zgomotul clopotului din turla cea inalta
Imagine olfactiva cand textul te face sa iti imaginezi un miros
Ex: "Adu roze pe tine să le pun;
Sunt cativa morti în oras, iubito,
Si-ncet, cadavrele se descompun" (mirosul rozelor si al mortilor)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imagine auditiva descrie un sunet ca de ex. " un sunet dulce se auzea de nicaieri " - ceva ce descrie un sunet, sau un zgomot.

imaginea vizulala descrie un peisaj, o fiinta, un obiect, iti spune cum arata - " campul verde era parca pictat cu mici picatele rosii "...

| ahaahaahaaha a răspuns:

Inaginea auditiva e care o auzi si vizuala care o vezi(ce frumos vorbesti) e auditiva (ce departe e) e vizuala... funda?