| cristinabot a întrebat:

Ceinseamna imagine vizuala si auditiva

11 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Sunt figuri de stil...
Uite cate un exemplu:
Imagine vizuala: '' In departare, soarele se apropie de rasarit.
Imagine auditiva:Clopotelul suna asurzitor anuntand pauza.

| WhiteLife a răspuns:

Imagine vizuala se refera la o expresie, sau niste cuvinte care descriu ceva ce te face sa-ti imaginezi ceva, iar cea auditiva se refera la ceva care iti da impresia ca asculti ceva.

de exemplu:
ninge cu fulgi mari si pufosi e imagine vizuala, iti imaginezi fulgii.
se auzea un tropot de cai e auditiva, auzi ceva.
Succes!

| TheStory a răspuns:

Imagine vizuala se refera la o expresie, sau niste cuvinte care descriu ceva ce te face sa-ti imaginezi ceva, iar cea auditiva se refera la ceva care iti da impresia ca asculti ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imaginea vizuala cat si cea auditiva sunt niste imagini artistice ce ajuta autorul sa creeze un tablou complex. Ne ptem da seama cu ochiul luber ca o imagine vizuala se bazeaza pe ceea ce putem vedea cum ar fi culorile, formele, etc si auditive ceea ce putem auzi de exemplu glasul vrabiutelor!

| MadalinaElly a răspuns:

Buna sa stii ca imagine vizuala inseamna ca poti s-o vezi ex:soarel stralucea.si auditiva inseamna ca poti s-o auzi ex:clopotelul batea tare.
sper ca le-ai inteles pa-pa

| Deliadelias a răspuns:

Este simplu, iti dai seama si dupa nume : imaginea vizula: o vezi iar cea auditiva auzi.

| Victor7boy a răspuns:

Buna.Imagine vizuala=o imagine pe care o vezi, ex: Copii se joaca, iar auditiva inseamna o imagine pe care o vezi, ex : Afara ploua.

| Victor7boy a răspuns (pentru Victor7boy):

Scuze, pe care o auzi este imaginea auditiva.

| pikaღ a răspuns:

Vizuala o vezi, auditiva o auzi

| xXxRadu a răspuns:

Atuni cand citesti ceva de gen o poezie ea este plina de figuri de stil si imagini artistice adica ce te face sa vezi imaginatia ta cand citesti ceva sua ce te face sa auzi si sa mirosi...
Sunt 3 tipuri de imagini artistice
1) Vizuala : afara ninge
2)Auditiva : afara ploua
3) Olfactiva (sunt mai rare decat autidivele si vizualele) Mireasma florilor
:d

| MicutzaRuxi a răspuns:

Imaginea vizuala si cea auditiva, in context literar, sunt imagini artistice pe care autorul le foloseste pentru ca forma un tablou cat mai exact si mai profund al gandurilor, ideilor sale. Precum si in viata de toate zilele ele reprezinta: Imagine vizuala-o imagine pe care o vezi, culori, descrierea a ceva, o compozitie de cuvinte ce iti arata ceva, ceva ce vezi. Ex: nea stralucitoare, soare arzator

Imagine auditva: o imagine formata din cuvinte ce iti redau sunetul sau ceva ce auzi. Ex: ciripitul pasarelelor, murmurul izvoarelor