| Pantiru_Ionel_2000 a întrebat:

Buna seara! Dupa o relatie de 5 luni de dragostea iubita mea a ales sa ne despartim si ar vrea sa ramanem prieteni o perioada pana se face bine. Daca va vrea sa ne impacam ce ar trebui sa fac? Eu ma gandesc ca daca vine hotarata si sigura ca ma vrea inapoi sa i mai dau o sansa. Voi ce spune ti?

9 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Cum adica sa ramana singura o perioada pana se face bine? Trebuie sa se vindece in urma unui eveniment traumatizant?
Imi pare rau, oricum o dai, tot ce aud eu este: Nu prea mai am chef de tine dar doresc sa te pastrez acolo in caz ca nu mai gasesc pe nimeni interesant in urmatoarea perioada.

| Pantiru_Ionel_2000 explică (pentru dullcat):

Stiu ce zici, si eu sunt de aceeasi parere. Noi mereu am avut o legatura unica, dar are o perioada grea si cu scoala, si cu certurile care au existat intre noi legat de sentimente si de asta a ales sa faca aceasta decizie. Problema e ca eu inca o iubesc la fel ca prima oara si mi e frica sa nu fac o alegere gresita.

| Pantiru_Ionel_2000 explică (pentru dullcat):

Nu este vorba de nici un eveniment traumatizant. Doar o neintelegere in relatie.

| dullcat a răspuns (pentru Pantiru_Ionel_2000):

Ce poate fi asa greu la scoala? Abia a inceput.laughing Cati ani aveti voi? Daca 13-14 ani, cu greu poate fi vorba de iubire.Te cred ca asta simti, asta crezi, insa e vina hormonilor specifici adolescentei care intensifica orice traire. Iubirea adevarata exista mai incolo, cel mai probabil acum e doar un atasament (foarte) puternic si atat.

| Pantiru_Ionel_2000 explică (pentru dullcat):

Manlaughing ea are 17 ani, iar eu aproape 21 de ani. Nu suntem chiar copii de generalalaughing

| dullcat a răspuns (pentru Pantiru_Ionel_2000):

Nu vazusem raspunsul.laughing My bad.La 21 de ani cu atat mai mult ar trebui sa te impui putin.Stii serialul Friends? Ross s-a intalnit cu altele cat timp aveau o pauza (faimoasa replica,, We were on a break!'') si toti comenteaza ca nu e ok. Daca fiecare ramaneti singuri si va reculegeti putin, atunci sa zicem ca nu ar fi o problema mare sa va impacati si sa incercati sa rezolvati ce n-a mers prima oara.Insa din pacate, problema reala e ca aceste pauze nu prea inseamna pauze, conform dexului, ci despartiri ascunse sub perdea.Ar trebui sa discuti cu prietena, sa afli daca nu cumva a incercat sa te menajeze fiindca nu vrea sa te raneasca.La varsta asta se zice lucrurilor pe nume.

| dullcat a răspuns:

Daca tu vrei sa fii coliva de pe locul II sau III, ok.Dar sanatos din punct de vedere psihic e sa vrei sa fii tortul de pe locul I. Daca alegi sa fii tratat asa nu e bine deloc.Nu ar strica sa mergi la psiholog sa afli de ce lasi persoanele sa profite de tine?

| Pantiru_Ionel_2000 explică (pentru dullcat):

Stiu, este o problema. Ea mereu a fost slabiciunea mea si eu a ei, doar ca intre noi mereu a fost ceva special. Problema e ca nu cred ca stim sa tratam situatia corect. Nu e vorba de a profita de bunatatea mea sau eu de a ei.

| Pantiru_Ionel_2000 explică:

Nu bagai poza in seama. Acum am 21 de ani aproape, dar nu am schimbat o