| RalucaRus a întrebat:

Ma numesc Elena si am 18 ani. La scoala sunt implicate in multe conflicte si nu pot scapa de ele deloc. Cel mai grav este ca ma framant si ma chinui singura. Ma doare capul aproape zilnic, nu mai vreau sa merg la scoala, parca vad totul cu pesimism. Problema mea este ca am devenit foarte impulsiva si ma enervez foarte repede. Nu ma mai pot concentra decat la ceea ce se intampla la scoala, la conflicte, dorm greu, ma trezesc greu, nu mai am chef sa invat, chiar daca inainte eram printre primii din clasa, acum ma simt inferioara, ma simt slaba, fiindca nu pot scapa de vorbele jignitoare adresate mie din partea lor, nu pot sa ii suport, ii urasc. Cred ca tot ceea ce mi se intampla se datoreaza conflictelor interioare. Ma obsedeaza ideea ca daca eu nu le raspund inapoi ma vor crede slaba, iar astfel imi afirm autoritatea.
Ma simt atat de rau, ma doare capul, parca ma zgarie ceva pe dinauntru, am ajuns sa am un sentiment constant de teama, teama ca ma vor ataca din nou si din nou, iar eu m-am saturat sa ma mai enervez, nu ma ajuta nimeni, nimeni nu este alaturi de mine in aceasta problema.
O fata mi-a facut o fotografie in care am iesit strambata si a aratat-o colegilor, in fata mea a chemat aproape toti colegii si au ras de mine. Eu am stat si m-am uitat la ei, incercand sa par ca nu-mi pasa, dar de fapt in sinea mea voiam sa o trantesc de toti peretii pe nenorocita aceea.Plus ca aproape zilnic sunt expusa unor situatii jenante ori conflicte, minciuni la adresa mea.
Ajutati-ma cu un sfat, va rog.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Esti in clasa a 12-a? Atunci gandeste-te ca mai ai doar acest an si gata, vei scapa de tot. Concentreaza-te doar pe invatat, arata-le ca esti mai buna ca ei, fa-i sa te invidieze si mai tare.
Daca esti a 11-a, incearca sa te muti in alta clasa.

| cristiancriss a răspuns:

Buna Elena iti dau un unic sfat laughing, Sa stii ca indiferenta e chieia la problema ta chiar daca acum nu iti dai seama ai sa iti dau seama o data, ignorai aratele ca nu iti pasa asa vor vedea ca isi pierd timpu-l aiurea si nu o va mai face. is multi prostii in ziua de azi daca vede ca te doare contiinua cu placere.