| otakutrash a întrebat:

O sa trec direct la subiect. Acum 3 ani mi-am facut 2 prietene. Erau cam singurele persoane cu care ma intelegeam foarte bine. De multe ori ele ma mai loveau si jigneau. Nu m-am gandit ca era ceva neinregula. Pana atunci nu am mai avut prea multe prietene, am zis ca sunt eu prea sensibila. Anul trecut in septembrie am intalnit o fata extrem de draguta. Aveam multe lucruri in comun si ne-am imprietenit rapid. Dupa ce am stat cu ea cateva saptamani mi-am dat seama ca ea era prea draguta. Dupa ce m-am gandit mai mult am inteles ca nu ea era prea draguta ci celalalte doua prietene nu se comportau cum trebuie cu mine. Tot in perioada aia am vazut o postare pe tumblr despre cum sa recunosti daca cineva te abuzeaza. De atunci am incercat sa ma indepartez de ele. Desigur ca ele au observat. La inceput pretindeau ca sunt interesate in hobby-urile mele si dupa ce au vazut ca nu au reusit nimic au incercat sa ma faca sa ma simt vinovata. Imi ziceau ca sunt o profitoare, ca nu imi pasa de nimeni si au zis toate acestea in fata fetei cu care ma inteleg. Toata vara am fost speriata sa ies din casa, sa o sun sa ne plimbam sau sa vorbim. Nu am mai spus la nimeni despre fetele acelea doua. Cand incepe scoala ma gandeam sa ii spun prietenei mele tot ce s-a intamplat dar mi-e frica ca o sa creada ca mint si o sa plece. Mama toata vara mi-a spus sa ies cu fetele acelea doua dar am refuzat. ma gandeam sa ii zic si ei dar din nou mi-e frica ca nu o sa ma creada si o sa tipe. Din cauza fetelor acelea acum mi-e frica sa vorbesc cu oamenii, nu pot sa ma uit in ochii cuiva cand vorbesc, nu am incredere in nimeni, mi-e frica sa imi fac prieteni, sunt depresiva si imi vine sa ma sinucid. Chiar nu stiu ce sa fac. Daca cineva ar putea sa imi dea un sfat sau doua as fi foarte recunoscatoare. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

nu te mai lăsa așa afectată de părerea lor. mereu o să auzi critici și descurajări de la oameni, dar asta nu înseamnă că trebuie să reacționezi așa, fii indiferentă. e importantă părerea ta despre tine, nu a lor. ignoră-le și ieși din casă cu cealaltă prietenă. nu mai te închide în tine că îți faci rău degeaba.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

tu auzi ce vorbești? cum să te sinucizi din cauza asta? prietenii vin și pleacă, în cazul tău nici măcar nu îi poți numi așa, doar și-au bătut joc de tine. nu te obligă nimeni să ieși cu ele. ignoră-le, nu îți merită atenția. dacă actuala ta prietenă chiar ține la tine, te va crede.

| otakutrash explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa ma sinucid din cauza ca nu ma mai inteleg cu ele. Problema mea e ca din cauza lucrurilor care mi le ziceau mi-am pierdut toata increderea in mine. Nu mai stiu sa ma comport cu lumea. Nu stiu sa socializez. Mie frica sa ies din casa deoarece am impresia ca toti oamenii o sa se uite la mine si o sa ma judece. Toata ziua asta ma gandesc. Sunt stresata, imi cade parul. Odata parintii m-au rugat sa ma duc sa iau paine si aproape ca am facut un atac de panica. Toate asta doar din cauza lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru otakutrash):

nu te mai lăsa așa afectată de părerea lor. mereu o să auzi critici și descurajări de la oameni, dar asta nu înseamnă că trebuie să reacționezi așa, fii indiferentă. e importantă părerea ta despre tine, nu a lor. ignoră-le și ieși din casă cu cealaltă prietenă. nu mai te închide în tine că îți faci rău degeaba.