| Valeee09 a întrebat:

sper sa nu ignorati intrebarea mea caci sunt destul de speriata. Nelinistea mea se datoreaza faptului ca in ultimele 2 luni am avut menstruatia mai altfel decat de obicei. Asadar, acum in ianuarie mi-a venit pe 10 astfel: in prima zi mi-a curs destul de putin si deschis la culoare si de asemenea am acuzat dureri abdominale, aceste dureri fiind insa normale pentru mine, in a doua si a treia zi mi-a curs cat de cat normal sa zic din punct de vedere cantitativ si din punct de vedere al culorii, desi au aparut si cheaguri. In a patra zi mi-a curs foarte putin si inchis la culoare. In decembrie mi-a venit pe data de 16 tot asa putin dereglat dar nu am luat foarte mult in seama deoarece urmam un tratament pentru alergii (predmison+clorfeniramin+dicarbocalm). Acum am devenit putin speriata deoarece imi este frica de o sarcina nedorita (am 17 ani). Mentinez ca am avut contacte sexuale protejate (prezervativ) insa de vreo 2 ori am incercat si fara doar cateva secunde la inceput. Intentionez sa fac un test de sarcina si as vrea mai multe detalii si despre asta dar as vrea de asemenea parerea daca sunt motive de ingrijorare. Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| anca_1934 a răspuns:

La varsta ta posibil sa nu ai menstruatia reglata sau poate ai racit si sa nu iti vina regulat mai ales de la medicamente... poti sa faci si un test pentru orice eventualitate sa fi sigura

| Sm3n a răspuns:

In primul rand daca esti insarcinata nu-ti mai vine menstruatiawinking
mai bine te duci la un ginecologwinkingnu trebuie sa-ti fie frica sau rusine...