| mulinobianco a întrebat:

Spuneti-mi va rog care sunt diferentele intre Doina populara si Doina culta. Am cautat pe internet dar nu am gasit. Va rog mult )

2 răspunsuri:
| bombonik16 a răspuns:

Doina este o specie a folclorului muzical românesc ce apartine genului liric si este bazata pe improvizatie. Ea exprima trairi sufletesti profunde. Doina este unul dintre genurile lirice ample ale creatiei floclorice românesti. Se cânta solo, oricând, în intimitate, pentru a exprima un sentiment personal si s-a dezvoltat în perioada de intens pastorit.

| bombonik16 a răspuns:

Doina populara este o creatie lirica populara care exprima sentimente puternice de dor, de jale, de dragoste in mediul rurar si pastoral