| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva cu ce sa-mi spal fața sau cu ce creme, solutii sa ma dau pentru a nu mai avea ten gras? Imi straluceste fața dupa 10-15 min dupa ce sa ma spal, tenul devenind foarte gras crying

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Nu se folosește neapărat numai pentru demachiere, poate fi folosită și dimineața pentru curățarea tenului, pentru îndepărtarea sebumului în exces acumulat la nivelul feței pe timpul nopții, dar și pentru îndepărtarea particulelor de praf.
https://doc.ro/frumusete/apa-micelara-beneficii-cum-actioneaza

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Din pacate nu prea ai ce sa faci, asa e tenul gras, poti doar sa foloseti diverse produse care sa mai ajute la reglarea nivelului de sebum, eu n-am gasit inca ceva dar mi se pare ca m-a ajutat destul de mult curatarea cu Foreo in sensul asta. Iar de niacinamida de la the ordinary am auzit ca ar fi buna in sensul asta dar n-am folosit suficient timp cat sa ma pronunt.
Foloseste un gel de curatare pentru ten gras dar ai grija sa nu fie ceva care usuca totusi, adica sa contina sapun pentru ca tendinta tenului in cazu ala e sa produca si mai mult sebum.
foloseste pudra matifianta eventual peste fond de ten, crema sau cu ce te dai tu pe fata cand pleci de acasa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Spălat fără săpun. Usucă pielea și reacția este tenul gras.

| Andreeush a răspuns:

Folosește apă micelară.

| anonim_4396 explică (pentru Andreeush):

Folosesc si apa micelara

| Adry05 a răspuns (pentru Andreeush):

Ce sa faca cu apa micelara? apa micelara e pentru indepartea machiajului, nu pentru curatare sau alte astea.

| Adry05 a răspuns (pentru Andreeush):

Se foloseste gel de curatare, nu apa micelara. Apa micelara are ingrediente menite sa topeasca machiajul, de ce ai pune asa ceva pe fata curata? pe piele efectiv? trebuie pus ceva bland pe ten, apa micelara e dura.

| Andreeush a răspuns (pentru Adry05):

Nu se folosește neapărat numai pentru demachiere, poate fi folosită și dimineața pentru curățarea tenului, pentru îndepărtarea sebumului în exces acumulat la nivelul feței pe timpul nopții, dar și pentru îndepărtarea particulelor de praf.
https://doc.ro/frumusete/apa-micelara-beneficii-cum-actioneaza

| mudokins78 a răspuns:

Nu iti trebuie neaparat creme. (si eu am avut tenul gras) Totul tine de alimentatie!
Succes!

| Bianncax a răspuns:

Poti vizita un dermatolog si din experienta te sfatuiesc sa nu iei produse ‘dupa ureche’ cand vine vorba de ten, pentru ca te poti trezi cu fata plina de cosuri sad
Eu acum folosesc gelul Effaclar de la La roche posay. Insa iti recomand sa mergi la dermatolog si sa nu folosesti ‘apa cu sapun’ pentru ca iti va usca tenul prea tare