| FluffyUnicorn a întrebat:

Stiu ca am mai pus intrebarea o data, dar chiar nu sunt lamurita. Sa incepem... Deci. Sunt in clasa a 7-a Parintii mei vor sa ne mutam in Grecia la vara. Eu nu stiu daca sa mai raman un an cu bunicii aici ca sa dau examenul, sau sa ma mut la vara. Voi ce parere aveti? Cum e scoala acolo?
Si prietenelor mele cum sa le dau vestea ca ma mut? Scuzati categoria, nu am idee ce categorie ar trebui sa aleg

Răspuns Câştigător
| Lucan_Vlăduţ_1996 a răspuns:

Bună Fluffy, zic să termini studiile în România, în anul în care rămâi acasă poţi să înveţi printre altele şi limba greaca, alfabetul la inceput şi apoi cum să ţii o conversaţie, tot în anul acesta poţi să trăieşti momentele cele mai frumoase cu prietenele tale. Oamenii din Grecia sunt excepţionali, primitori şi de încredere. O viaţă bună în Grecia, în ziua de astăzi este greu de întreţinut... trebuie să afli de acum că viteza de internet este oribil, sigur o să fie ceva grozav acolo pentru tine... Succes la examen şi drum bun spre Grecia. big grin

1 răspuns:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu recomand Grecia pentru locuri de munca in situatia in care este in momentul de fata. Joburile sunt foarte prost platite, o parte din populatia Greciei se refugiaza in alte tari din vestul Europei pentru un trai mult mai bun. Nu vreau sa te descurajez, ci sa vedeti un pic realitatea. Am locuit 5 ani in Grecia, am logodnic grec, si de 2 ani noi am plecat spre Germania caci ne pierdusem locurile de munca. Eu lucrasem intr-o scoala privata si din pacate s-a inchis, caci si proprietarii au plecat pentru un job mai bun undeva prin Franta. Ar trebui ca parintii tai sa se ghideze catre o tara din Vest, unde economia inca o duce foarte bine si intr-adevar se gasesc locuri de munca bine platite. In Grecia, salariul pe economie a scazut la 500 euro per luna de la 700 care erau prin anul 2010. In Germania daca salariul la ambii parinti nu depaseste de 1600 euro luna, statul le poate platii si chiria+utilitati, pe cand in Grecia nu vei avea parte de asa ceva.
Scoala in Grecia este un pic ciudata, caci anumite materii se platesc. Tin minte ca doar o materie e undeva la 100 de euro, asta din relatarile unei mame grecoaice. Se fac si la scoala, desi scoala nu este ca in Romania ori Germania de exemplu. Nu aprofundeaza prea mult la scoala, daca vrei sa faci mai multe, le platesti.

Lb greaca se invata usor, sunt foarte multe cuvinte din romana, cel putin eu dupa aproape 6 luni vorbeam cat de cat, si dupa inca alte 6 luni o vorbeam cursiv, luand meditatii in Romania doar pentru 2 luni, nu cat era in mod normal de 9. Am prins-o rapid, caci mi-a placut foarte mult tara, cultura, oamenii, limba, gastronomia, m-au atras multe si asa amfost deschisa invatarii.