| WhovianAnnie a întrebat:

Buna!
Sunt destul de buna la facut portrete (nu iau lectii de desen), am invatat de pe internet si exersand din clasa a 3 a (trec acum in clasa a 6 a).
Numai ca...nu am "ustensile" Am un singur creion, si nu stiu exact ce e mai bun pentru portrete. Ce creioane sunt mai bune? Si cu ce tip de culori (creioane) se coloreaza portretele? Stiti site-uri (sigure) de pe care pot cumpara materiale pentru desen/pictura?

4 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Creioanele de tip B sunt potrivite pentru desen. Iti poti cumpara 3, cu mina de diferite grosimi, cum ar fi un B2, un B3 si un B5. De asemenea, au si texturi diferite B-urile, nu prea stiu cum sa explic. Cele mai mari de B4 scriu mai inchis, sa zic asa. Cat despre culori, nu ma pricep, fiindca desenez doar in creion, dar trebuie neaparat sa iti iei ceva de calitate,. ca sa nu strici desenul, in special cand e vorba de portrete. Un site unde poti comanda:
http://www.profiart.ro/catalog/category/desen-artistic

| Dismally a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iti iei un set, sa ai creioane cu mai multe duritati, cum ar fi acesta:
http://www.colorit.ro/products/Reeves-Set-creioane-schita-8930112.html

| Vivianna a răspuns:

Daca iti place sa desenezi profita de talentul tau si studiaza cu adevarat in domeniu, adica du-te la o scoala de specialitate.Acolo ai profesori care te initiaza cu adevarat si de la care inveti tot ceea ce inseamna desen, creatie, arta. Si nu numai atat dar daca incepi din timp poate ajungi o mare portretista cu timpul sau o mare artista (de ce nu...) si poate iti faci si o meserie din asta;-)
Multa bafta!

| Ptq_Rocsana_1992 a răspuns:

Poti incerca creionul carbune. Este foarte bun. Eu folosesc creion carbune si creioane B. Creionul carbune este de un negru intens si da un aspect deosebit desenului.