| bibisorBB8 a întrebat:

Sunt eleva in clasa a 8-a si am o problema destul de mare, poate exagerez. Mereu am dorit sa merg pe psihologie, deoarece consider ca am calitatiile necesare si intotdeauna m-a atras. Chiar mi-a placut si inca imi place acest lucru. La scoala am note de 10 pe linie si nu ma laud, ca daca stam sa ne gandim, spre exemplu, la clasa de chimie, daca as fi fost cu niste colegi care erau toti echilibrati in jurul notei de 8-9, probabil eu as fi fost cea care ar fi avut un 7, 50 (in mare parte datorita profesoarei de la care nu inteleg nimic, dar sarim peste). A venit si inevitabila intrebare "Pe ce profil te-ai hotarat?" de la parintii mei. Am raspuns ca ma axez pe stiinte sociale (deoarece vreau psihologie), la care parintii mei, mama in special, au reactionat urat, urmand reprosurile: "Cum adica!? Copil ca tine, sa mearga pe stiinte sociale, ai innebunit?!" (nu s-a referit ca nu as fi buna, dar ea traieste cu impresia ca de la nastere eu devin presedintele unei tari (sarcastic vorbind) si intotdeauna standardele mele scolare si in viata de zi cu zi, au fost aplicate de ea). Pe scurt, a iesit urat, discutia terminandu-se cu "Mergi pe mate-info, nu discutam." Personal, ma descurc la matematica cu brio, am ce am cu algebra dar geometria e ok, insa nu ma compar cu elevii care sunt adevarat facuti pentru acest profil, nu sunt eu copilul bun in toate, iar mama nu realizeaza acest lucru. There's more to the story, dar cam asta este ideea. Mai am 7-8 luni pana dau examenul si nu pot sa ma apropii de ea fara ca sa zica "Nu avem ce discuta." M-am gandit si la varianta sa bifez liceul cu acest profil primul, dupa care stiinte ale naturii si in final mate-info, fara sa stie ea. Nu imi mai doresc sa o las sa ma controleze, fara macar sa imi asculte opinia. Inteleg ca imi vrea binele si ca "mate-info este viitorul" dar pe bune ca mate-info nu este singurul profil din lumea asta. Again, cel mai tare ma deranjeaza ca nu vrea sa ma asculte, iar tatal meu nu stie ce sa zica si de frica ii ia partea mamei, ca sa intelegeti cum functioneaza lucrurile. Any answer is welcomed, vreau sa aud opiniile voastre, al unor absolventi de orice profil, poate pe cineva de la stiinte sociale si pe ce vor sa continue. Sau pur si simplu al unor adulti care nu ma stiu personal si nici pe familia mea. O zi frumoasa la toti!✨

Răspuns Câştigător
| MPersephone a răspuns:

Eu studiez psihologia si imi place mult. Ar trebui sa accentuezi parintilor tai ideea ca tu vei lucra toata viata, si consider ca sunt mai mari sanse sa ai succes daca urmezi o cariera care iti place. Accentueaza pe latura asta, in primul rand sa iti placa, iar in al doilea, datorita faptului ca iti place, vei depune mai mult efort. Plus, indiferent de profil, poti merge la orice universitate. Da, ar putea fi putin mai greu, dar daca esti fata desteapta, te descurci.
Cand trebuia sa depun actele la universitate, aveam de ales intre psihologie si limbi straine. Sunt buna la limbi straine, vorbesc engleza de cand ma stiu, de aceea multi m-au incurajat sa merg la limbi straine. Dar eu le-am spus ca nu simt ca limbile straine sunt pentru mine, nu simti ca e ceea ce vreau sa fac si am dat argumentele de mai sus. Nu au fost asa stricte persoanele din viata mea, dar oricum a trebuit sa argumentez si sa imi mentin pozitia.
Succes!

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Iti zic acum din perspectiva lucrurilor pe care le-am trait eu la acea varsta. La fel si mie mi-au spus, ca ce sa caut eu la medicina? Ca nu ma vad ei sa stau eu toata viata intr-un spital, invatand mereu cum sta treaba cu tot ce tine de acest domeniu. Desi mi-au zis ca daca asta vreau asta sa fac. Ei bine, intr-un final nu am ales asta laughing Si oarecum aveau dreptate, chiar daca imi este greu sa recunosc.
In clasa a 8-a voiam sa fac oricum altceva de ce mi-ar da mie liceul, dar dupa... mi-am dat seama ca eram inca mic, nu stiam ce voiam cu adevarat.

Asa ca... mergi acolo unde ai oportunitatea si de unde sa ai posibilitatea sa te indrepti spre mai multe directii. Si acest profil ma gandesc ca ar fi stiinte ale naturii. Ma gandesc ca daca termini acest profil poti sa mergi unde vrei tu dupa, spun din experienta si din ce am vazut la toti fosti colegii mei (dintre care unii imi sunt colegi si azi + lucru).

De la acel profil poti sa mergi usor spre psihologie, daca inveti psihologia, chiar daca nu o sa o faci in liceu decat un an. Dar asta nu ar trebui sa te opreasca. Faci din fiecare cate putin. Sau poti merge pe matematica pe diverse astfel de profile, arta, desen, chimie, biologie si chiar si romana, de ce nu. Nu vad nicio problema la acest profil big grin

Indiferent de alegerea ta, iti urez bafta!

| Tokyo44 a răspuns:

Spune părinților tai ca România este pe ultimul loc la nu numărul de absolvenți care studiază ceva și muncesc in viața in alt domeniu.
La polul opus e Danemarca unde cei mai mulți absolvenți / licențiați profesează ceea ce au studiat.
Concluzia: sa te lase sa studiezi ce iti place!