| Buburuza10 a întrebat:

Sunt in clasa a 11-a si sunt inca confuza in lecgatura cu ce voi face dupa ce termin liceul. Sincer nu am nici cea mai vaga idee. Mi-ar placea sa imi dati cateva exemple de facultati interesante si care ar fi avantajele si dezavantajele sale. Mentionez ca sunt la mate-info (urasc fizica).

3 răspunsuri:
| arysa a răspuns:

Daca simti ca te caracterizeaza profilul real eu zic sa mergi pe ramura mate-info si la facultate mai ales pe informatica pentru ca in domeniul IT se castiga foarte bine si din cate stiu eu se cauta informaticieni. Cel mai important e sa-ti placa ceea ce faci, nu cred ca exista facultati interesante si facultati neinteresante. Cel mai important este ce-ti place, ce simti ca ai putea face toata viata. O alta facultate unde ai putea sa mergi daca ai vocatie este medicina:desi este o facultate foarte grea, poti avea mari satisfactii apoi. Eu de exemplu sunt facultatea de Litere, asta pentru ca imi place mult domeniul asta si sunt foarte multumita de alegerea facuta. Multa bafta!

| ProfDeMate a răspuns:

Draga Buburuza,
Fizica este matematica aplicata. Este practic imposibil sa nu-ti placa, daca esti la profilul mate-info. Eu sunt sigur ca nu fizica in sine este problema, ci mai degraba profesorul... sau cine stie ce altceva...
Eu sunt convins ca vei sustine bacalaureatul la fizica si vei obtine o nota foarte buna.
Poti alege orice facultate care se bazeaza pe studierea aplicata a matematicii si fizicii. Depinde ce iti doresti tu. Ce te vezi facand peste 10 ani? Cauta un raspuns la intrebarea asta si vei sti singura ce facultate sa alegi.
Mult succes si sa auzim numai de bine!
Prof De Mate

| unpustiobisnuit a răspuns:

Ce zici de management?