| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Sunt in clasa a 5 a si am o problema, deci. eu sunt foarte,foarte,foarte, foarte emotiva. Nu stiu ce sa mai fac. luni dau test la geografie si cand imi imaginez cum stau eu in banca se impart fisele incep sa tremur si sa ma ia cu fluturasi ( numai vorbesc de cum ma simt cand sunt in acel moment cu fisa-n fata ). Ce sa fac? Am impresia ca mor acolo si ca nu voi stii si chestii...

Cum sa numai fiu asa "fricoasa"? Cred ca intr-o zi voi face infarct din cauza acestor frici.

6 răspunsuri:
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Icearca sa te linistesti, vorbeste si cu mama ta si du-te la un psiholog.
*-*

| aly1368 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie frica mai ales la teste trebuie sa nu fi atat de emotionata si sa nu gandesti ca daca iau o nota mica vai doamne se sse intampla e nota ta asa cum este si nu trebuie sa te stresezi atat cu invatatul asata o sa te faca se te simti mai rau daca ai invatat toate lectiile si doar le repeti o sa fie bine

| Anutza_Munny_1995 a răspuns:

Pai daca stii ca ai invatat trebuie sa fii sigura pe tine. Acum depinde pe persoana.Eu sunt in categoria in care invat de ma doare capul si cand vine momentul unei testari am aceleasi simptome ca tine si uit tot...insa incerc sa trec peste si sa ma gandesc ca am invatat si trebuie sa`mi folosesc cunostintele invatate.

| byby965 a răspuns:

Pai eu acum sunt in clasa a 10 a si mie mi-a fost frica de chestii de genul asta si sincer imi mai este si acum, dar sincer ar trebui sa te gandesti ca ora aceea in care dai testul este o ora ca oricare alta doar ca iti evaluezi cunoastintele! stiu cum te simti! cateodata iti tremura mainile si uiti tot ce ai repetat dar nu ar trebui sa te temi! Pentru mine o metoda a fost sa fiu sigura pe mine si cand primesc foaia sa ma uit la intrebari si sa imi dau seama ca stiu mult mai multe decat trebuie in acea lucrare! Sau tine inainte in mana in lucru mic la care tii tu si ai sa vezi ca frica trecewinking

| anonim_4396 explică (pentru byby965):

EXACT! Fluturasi in burta, maini reci care tremura si nod in gat.

| Ary411 a răspuns:

Salut. La problema ta nu exista decat o solutie. Nu trebuie sa bagi totul in seama, incerca sa iti imginezi ca testul va fi usor, ca nu ai de ce sa te temi, si asa, fara frica aceea de,, Vai, la testul asta o sa iau 4, imi strica toata media, ma omoara mama, nu mai iau bursa de merit, vaiiii!,, fara asta nu mai exista nimic care sa te impiedice. Daca stii ca in ziua precedenta ai invatat 3 ore ( sau mai mult ) pentru test nu ai de ce sa te temi, vei lua 10. Daca stii ca nu ai invatat, si stii ca iei nota mica, nu te mai gandi la test, faci ce stii si treci peste, dar sfatul meu e sa imveti, si sa lasi totul mai moale